Kuhu läksid Danske rahad – kas Brexitisse või pigem projekti Nord Stream 2?

Gazpromi juht Alexei Miller, Saksamaa esindaja projektis Gerhard Schröder ja Prantsusmaa gaasiettevõtte esindaja Isabelle Kocher – kas Nord Streami heakskiitjad Lääne-Euroopas said Danske rahades “nokka kasta”?

See, et Danske rahad Euroopas Venemaa huve kaitsma ja esindama hakkasid, on vääramatu fakt, kuid küsimuse on selles, millisel moel.

Paraku jookseb just selles kohas sisse ideoloogiline moment, kus sõnades suunatakse Vene rahad sinna, kuhu ise need paigutada tahetakse.

Euroopa Parlamendi finantskuritegude, maksudest kõrvalehoidmise ja maksustamise vältimise erikomitee esimehe Petr Ježeki sõnul võidi läbi Danske Eesti filiaali liikunud mitte-residentide raha kasutada desinformatsiooni levitamiseks ja Euroopa riikide valimiste mõjutamiseks.

“Komiteel puuduvad küll võimalused, et tuvastada, kuhu Danske Eesti filiaali läbinud mitte-residentide raha edasi liikus, kuid olemasoleva informatsiooni põhjal võime järeldada, et teatud osa pestud rahast kasutati valeinformatsiooni levitamiseks ja Euroopa valimisi mõjutavate kampaaniate korraldamiseks,” rääkis Ježek pressikonverentsil.

Tema sõnul ei saa välistada, et raha kasutati näiteks Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise ehk Brexiti referendumi mõjutamiseks. “Tegemist on ajaloo suurima rahapesuskandaaliga, oleks ime, kui seda raha ei oleks kasutatud sellel eesmärgil,” ütles Ježek.

Seega pakub kõrge euroametnik, et Vene raha kasutati sellise protsessi suunamiseks, mis on Euroopa Liidule vastumeelt, tunnistades samas, et nad ei suuda tegelikku edasiliikumist tuvastada, vaid “ei saa välistada”!

Miks mitte välja pakkuda, et Danske rahadega sai ära ostetud Saksa kõrge võimueliit, et nad annaksid rohelise tee gaasijuhtmele Nord Stream 2? See on märgatavalt tõenäolisem kui Brexiti puhul, kus britid tahavad lihtsalt Brüsseli kammitsatest pääseda. Nord Streami puhul on mängus ka kantsler Angela Merkel ja väga mõjukas poliitik Gerhard Schröder, ning Saksamaa majandushuvid? Kuna Gazprom ilmselt otse meelehead üle kanda ei saa, läksid käiku ehk Danske rahad? Seda ju ka “ei saa välistada”!

Ilmselt jõudsid Danske rahad just Saksamaa juhtivtegelasteni, sest nemad eirasid nii Ida-Euroopa riikide, USA kui ka Euroopa Parlamendi saadikutegrupi hoiatusi Nord Stream 2 juhtme osas. Nii et Danske rahasid maksab otsida ka Euroopa Liidu suuremate liikmesriikide võimukandjate kontodelt ja miks mitte ka Brüsselist endast?

Kommentaarid