Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kuidas võltsitakse andmeid “paremäärmuslaste” vägivallast – sinna kirjutatakse kokku kõik, mida kannatab nende kaela ajada

-
26.11.2019
Lääne meedias kannab selline rahumeelne meeleavaldus Saksamaal Chemnitzis nime “paremäärmuslikud rahutused”.
© Reuters/Scanpix

Viimasel ajal on paljud meediaallikad teatanud, et paremäärmuslaste poolt motiveeritud terrorism on Läänes (Põhja-Ameerika, Euroopa, Okeaania) viimase viie aasta jooksul kolmekordistunud. Näib, et sellised teated kinnitavad narratiivi ülemaailmsest nihkest paremale. Mis aga toimub tegelikult?

Enamik aruandeid on seotud globaalse terrorismi indeksiga, mis on iga-aastane terrorismi aruanne. See põhineb Marylandi ülikooli mainekal ülemaailmsel terrorismi andmebaasil (GTD). Olemasolevate andmetes kahtlemiseks pole põhjust – küll aga nende faktide tõlgendamises.

GTD räägib tõsiasjast, et äärmusparempoolsete sündmuste arv on kolmekordistunud (pluss 320%). See ei ütle aga surmajuhtumite kohta midagi, sest GTD sisaldab ka mitmeid juhtumeid, milles ükski inimene ei hukkunud.

Seda arvu saab GTD abil kiiresti kindlaks teha: ajavahemikul 2009–2013 hukkus Läänes äärmusparempoolsetes terrorirünnakutes 96 inimest. Ajavahemikul 2014–2018 toob GTD ära 133 äärmusparempoolse vägivalla tagajärjel tapetud inimest. Nii kasvas hukkunute arv 39%, mitte 320%.

Ka siin on vaja olla ettevaatlik järelduste tegemisel, kuna mitte iga rünnak ei klassifitseeru paremäärmuslikuks. Siin on mõned näited:

Statistikas on kirjas mitmed terrorirünnakud, mille on sooritanud niinimetatud intselid (incel ehk tahtmatu tsölibaat). Need on mehed, kellel pole partneri leidmisel edu ja nad lasevad oma pettumusel vägivallani minna. See nähtus on kahtlemata psüühikahäire, mitte poliitiline terrorism. “Incelite” käe läbi suri aastatel 2014–2018 kokku 30 inimest.

Ali David Sonboly mõrvas 2016. aastal Münchenis üheksa inimest ja seejärel iseenda. Selle pooleldi iraanlase mõtlemise analüüsis on viidatud parempoolsele äärmuslusele, kuid põhjuseks oli tõenäoliselt vaimuhaigus. Ühelt poolt osutab sellelele tema enesetapp, teiselt poolt aga klassikaaslaste pikaaegne koolikius.

GTD klassifitseerib islamivastase vägivalla paremäärmuslikuks, kuid see pole alati nii. Näiteks tulistas Craig Stephen Hicks 2015. aastal USA-s kolme araablast. Ent ta oli liberaal, kes oli võtnud endale kohustuse nii reageerida religioonile üldse. Hicks tegi kampaaniaid LGBT õiguste nimel ja taunis vabariiklasi nende läheduse tõttu konservatiivsete evangeelsete ringkondadega.

2018. aastal tulistas Nicolas Cruz Ameerikas oma endises koolis surnuks 17 inimest. Ta esindas Ladina-Ameerika mõistes parempoolset maailmapilti, vihates islamit, judaismi ja afroameeriklasi. Aga ükski tema ohvritest ei kuulunud nendesse kategooriatesse. Seetõttu tulnuks tema tegu märatsemiseks, aga mitte terrorismiks klassifitseerida.

Nii ei ole vähemalt 60 surmajuhtumit kvalifitseeritavad paremäärmuslaste vägivallana. Seega on hukkunute arv aastatel 2014 kuni 2018 vaid 73 ja see ei tähenda mitte 320% kasvu, vaid 24% langust!

Allikas: Junge Freiheit