Küsitluste tulemused näitavad, et järgmise valitsuse Islandil võib moodustada Piraadipartei

Rubriik Maailm On
- Updated
Leader of the Pirate Party of Iceland Jonsdottir, poses for a picture at the party’s office in the Icelandic Parliament in Reykjavik

Analüütikute arvamusel võib Islandi Piraadipartei võita oktoobrikuistel valimistel 18-20 kohta Islandi 63-kohalises parlamendis.

Piraadipartei platvorm näeb ette otsedemokraatia sisseviimist, suuremat valitsemise läbipaistvust, uue põhiseaduse koostamist ja asüüli andmist Edward Snowdenile. Noorte valijate toetust on asutud koguma uute tehnoloogiate juurutamisega ning lubadusega muuta valimisjaoskonnad Pokéstoppideks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Birgitta Jónsdóttir (fotol), Piraadipartei parlamendi fraktsiooni esimees, rääkis ajalehele The Guardian, et ülisuur populaarsus on küll esialgu veel uskumatu, kuid kahtlemata väga elevust tekitav ning partei on valmis eduks valimitel. „Me oleme populaarsed, mitte populistid,“ ütleb Jónsdóttir.

Erakorralised valimised toimuvad Islandil ilmselt 29. oktoobril, kuna Islandi endine peaminister Sigmundur Davið Gunnlaugsson, astus Panama skandaali tõttu tagasi

Nelja aasta eest loodud Piraadipartei kogus 2013. aasta valimistel 5% hääli ja sai Islandi parlamendis Althing 3 kohta. Siis oli veel tegemist n-ö protestiparteiga, kuid kolm aastat hiljem on nad suutnud oma programmi paremini presenteerida. Islandi ülikooli poliitikateadlase Eva Heida Önnudóttiri sõnul suudavad inimesed end nüüd parteiga paremini samastada ja paljudele on sümpaatsed partei põhimõtted otsedemokraatiast ja poliitika läbipaistvusest.

Juunis toimunud küsitluse kohaselt oli Piraadipartei 28,3% toetusega Islandi populaarseim partei, nelja protsendipunkti jagu ees oma suurimast rivaalist Islandi Iseseisvusparteist. Praeguseks on edumaa küll veidi vähenenud, kuid analüütikute arvates võidab Piraadipartei oktoobris valimised ja moodustab Islandi järgmise valitsuse.

Jónsdóttiri sõnul on partei valmis minema koalitsiooni kõigi teiste parlamendiparteidega, seda juhul, kui ka need parteid on valmis põhimõttelisteks ja radikaalseteks muudatusteks.

Piraadipartei usub, et tehnoloogia areng aitab kaasa kodanike suuremale kaasamisele otsustusprotsessi ja valitsuse tegevuse suuremale läbipaistvusele. Partei leiab, et kodanikel on piiramatu õigus sekkuda poliitilistesse otsustesse, mis puudutavad iga kodanikku ja et igaühel peab olema õigus uute seaduste algatamiseks ning seaduste vastuvõtmise üle otsustamiseks referendumil.

Allikas: The Guardian (tõlkinud Triina Van Doorslaer)

FOTO: Reuters/Scanpix 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused