Lääne ühiskonnas toimuvat on vale selgitada ainult „paremäärmuslusega“ – oma roll on Suurel Rändel

Maailm,
- Updated
©AP/Scanpix
Tulistamispaik Hanaus.

Neljapäeval tappis keskealine sakslane Tobias Rathjen ühes Hanau shisha baaris üheksa sisserändaja taustaga inimest. Seejärel läks ta koju ning laskis maha oma ema ning iseenda.

Õhtul kogunesid suured mitmekultuurilise taustaga inimgrupid n-ö ühte hoidma ja Saksamaa president teatas: „Me tahame elada koos.“ Samal ajal algas taas juba tavapäraseks saanud poliitiline hukkamõistmine. Vasakpoolsed süüdistasid rahvuslikku parteid Alternatiiv Saksamaale (AfD), mõned parempoolsed aga väitsid, et Rathjen oli vaimuhaige inimene ja üksikjuhtum, kelle tegevusel ei ole mingit laiemat tähendust.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kahtlemata oli Rathjen häiritud isik. Tema sotsiaalmeedia postituste hulgast võis leida videoid, mis väidavad, et Ameerika Ühendriike kontrollivad „nähtamatud salaühendused“, mille liikmed „tapavad väikesi lapsi“. Rathjen kutsus üles hävitama Araabia riike ja Iisraeli ning uuendama maailma rahvastikku poole miljardi nn rassipuhta sakslasega. Seega on ehk veidi silmakirjalik väita, nagu ei oleks äärmuslikel ning nativistlikel ideoloogiatel selle juhtumiga mitte mingit seost, kirjutab The Telegraphi autor Juliet Samuel.

Rathjeni tegu oli ilmselt seotud ideoloogiaga. Ja selle tõukejõuks oli idee, mida nimetatakse suureks rahvastiku väljavahetamiseks [ingl k: the Great Replacement]. See on idee, mille kohaselt püütakse Euroopa valgeid rahvaid süstemaatiliselt asendada tumedanahaliste immigrantidega ning milles nähakse rünnakut Euroopa religiooni, kultuuri ning rassilise identiteedi vastu.

Tavapäraselt deklareeritakse valjult, et niisugustel ideedel ei ole moodsas ühiskonnas kohta ning et need tuleb armutult välja juurida – suurepärane moodus diskussiooni summutamiseks. Hirmuäratavate tapatalgute puhul, nagu toimus Hanaus, on see väide küll omal kohal, ent kas poleks siiski produktiivsem rääkida ka tõtt ning mainida asju, mida ei ole ehk nii mugav kuulda? Sest võib ju eeldada, et suur osa rassiliste muutuste pärast muretsevatest inimestest ei ole vägivaldsed maniakid. Enamik neist on tavalised eurooplased, kelle hinges pesitseb ühine, hoolega varjatud hirm.

Antud teema käsitlemiseks on kujunenud välja salakood. Arusaadavatel põhjustel on Läänes tabu avaldada oma kahtlusi rassilise mitmekesisuse teemadel. Seda tabu rikkus hiljuti näiteks Suurbritannia peaministri abi Andrew Sabisky, kes lahkus ametist möödunud nädalal. Kuid tabu ei tähenda seda, nagu ei oleks inimestel üldse kahtlusi.

Valitseva nn liberaalse reaktsiooni puhul ignoreeritakse äärmiselt olulisi tõsiasju. Neist kõige tähtsam on see, et Euroopas on toimumas väga põhjapanevad rahvastikulased muutused. Viimase 30 aasta jooksul on sisserändaja taustaga inimeste arv Lääne riikides plahvatuslikult kasvanud. Ühendkuningriigis tõusis immigrantide osakaal (vahemikus 1990-2018) rahvastikust 6 protsendilt 14 protsendini, Hispaanias 3 protsendilt 14 protsendini, Saksamaal 11 protsendilt 16 protsendini.

Jah, migratsioon on alati eksisteerinud, kuid praegune muutus on liiga radikaalne. Inimestel ei lubata toimuvat isegi mitte mainida, selle üle muretsemisest rääkimine on aga täieliku tabu. [—] Ent arvestades tohutut potentsiaali konfliktideks ühiskonnas (võtame kasvõi Saksamaa näite), nõuab olukord, et Euroopa ühiskonnad esiteks tunnistaksid endale, mis on toimumas, ja teiseks otsustaksid, kas ja kuidas selles osas midagi ette võtta.

Hoo maha võtmise vajadus tundub üsna ilmne ning just sel põhjusel ei saa immigratsioonidebatt keskenduda ainult küsimusele, kas ja kui palju vajavad Lääne hooldekodud juurde töötajaid. Samas võib öelda, et erinevate kultuuride segunemine Lääne ühiskonnas on muutunud paratamatuseks, küsimus on vaid, kuidas sellega hakkama saadakse.

Eurooplaste jaoks oleks üheks esimeseks pakiliseks sammuks tunnistada oma nõrkusi, lausa haigusi. Nimelt enesevihkamist, patriotismivastast raevu ja selle vastaspoolt, enesehaletsust, viha, valgete rahvuslastest intselite [tahtmatult tsölibaadis elavad mehed], nagu ilmselt oli ka Rathjen, olemasolu. Sest kõik see viib katastroofini. [—]

Ühtlasi tuleks mõista, kus on piir. Arukad inimesed peaksid olema võimelised kuulama rahulikult ka neid, kes leiavad, et muutused on liiga kiired, soovimatud ja need lõhuvad ühiskondlikku ning poliitilist tasakaalu. Arukad inimesed peaksid olema võimelised arutlema islami ja kristluse vaheliste üha kasvavate poliitiliste pingete üle. [—]

Allikas: The Telegraph

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused