Lääs kritiseerib Türgit samade asjade eest, mida ta ise laialdaselt kasutab – jutt on tsensuurist sotsiaalmeedias

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Suukorvistamine õilsate ideede nimel on marksistide vana nõks.

Järgnev uudis näitab totalitarismi laienemist Türgis, kuid samas ka Lääne kahekeelsust – sama protsess käib ka liberaalse demokraatiaga riikides.

Türgi parlament võttis kolmapäeval vastu seaduse, mis annab valitsusele senisest suurema kontrolli sotsiaalmeedia üle. Seadust on kritiseerinud inimõiguslased, kes näevad selles katset internetti tsenseerida.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Uue seaduse järgi peavad sotsiaalmeediahiiududel nagu Facebook ja Twitter olema Türgis kohalikud esindajad, ning nad peavad kohtu käsu korral kõrvaldama sisu, mida peetakse ebasobivaks. Vastasel juhul ähvardab neid suur rahatrahv.

Seadus käib sotsiaalmeediavõrgustike kohta, mida külastatakse päevas üle miljoni korra. Nende serverid Türgi kasutajate andmetega peavad seaduse järgi paiknema Türgis. Kui firmad sellega ei nõustu, ootab neid trahv ja piirangud, mis muudavad platvormi kasutuskõlbmatuks.

Seaduseelnõu esitasid võimuerakond AKP ja selle rahvuslasest partner MHP, kellel on parlamendis enamus. Seadus võeti vastu öisel maratonistungil.

Inimõigusorganisatsioonid ja opositsioon kardavad väljendusvabaduse piiramist riigis, kus tuhandete inimeste suhtes on alustatud kriminaalmenetlust president Recep Tayyip Erdoğani solvamise eest sotsiaalmeedias.

Nende sõnul piirab suurem kontroll juurdepääsu sõltumatule või kriitilisele informatsioonile, sest uudistemeedia on valitsussõbralike ärimeeste käes või riigi kontrolli all. (AFP-BNS)

Kui jälgida olukorda Läänes, siis on see täpselt sama, erinevused on detailides.

ERR kirjutas veebruaris: Saksamaa siseministri Thomas de Maiziere’i sõnul peaks Facebook astuma rohkem ennetavaid samme keelatud sisu kõrvaldamisel sotsiaalvõrgustikust.

“Facebook peaks võtma maha rassistlikku sisu või üleskutseid vägivallale enda initsiatiivil, isegi siis, kui ta ei ole selle kohta veel kaebust saanud,” ütles de Maiziere.

Poliitikud on kurtnud, et maailma suurim sotsiaalvõrgustik, millel on iga kuu 1,6 miljardit kasutajat, on liiga aeglaselt reageerinud vihakõnele ja immigratsioonivastastele sõnumitele.

Eelmisel aastal ütles justiitsminister Heiko Maas Reutersile, et Facebook peab alluma rangematele Saksamaa seadustele, mis keelustavad rassistliku sisu isegi siis, kui see on USA sõnavabaduse kohaselt lubatud. (ERR)

Läänes nõuavad liberaalsed valitsused seega Facebookilt, Twitterilt ja teistelt sotsiaalmeediaplatvormidelt tsensuuri nende postituste osas, mis kritiseerivad “liberaalseid (euroopalikke) väärtusi” ja too alistub. Kui Türgis tsenseeritakse Erdogani-vastasust, siis Läänes kriitikat massimigratsiooni, homoagenda, kliimahüsteeria ja paljude muude “uusväärtuste” osas.

“Black Lives Matteri” algatatud vägivaldsed protestid tõstsid tsensuuri Läänes enneolematuks. Inimesed saavad sotsiaalmeedias blokeeringuid juba selle eest, kui levitavad sõnumit “All Lives Matter” – seda on Facebookis saanud tunda paljud Eesti konservatiivid, sealhulgas ka Uute Uudiste toimetaja, kes kasutas Jüri Toomepuu ühe artikli tsitaati BLM-i kohta. Julmalt tsenseeritakse mistahes kriitikat “rassismivastaste” rahutuste suhtes.

Facebookis on juba raske postitada seisukohti, mis ei vasta Brüsseli reeglitele, mis muudab ka selle platvormi suukorvistatud kassipiltide näitamise kohaks, kuhu paljudel inimestel pole varsti enam asja. Tsensuuri all on just konservatism, liberaalsed ja vasakpoolsed saavad lõugu laiutada nii, et vähe pole, sest inkvisiitoriteks on määratud “delfikad”.

Pada sõimab praegu ilmselgelt katelt – Türgi vaigistab sotsiaalmeedias Erdogani-, liberaalne Euroopa Brüsseli-kriitikuid – igaühel omad “vihakõned”.

Lõpetuseks huvitav tähelepanek: “Türgi uudistemeedia on valitsussõbralike ärimeeste käes või riigi kontrolli all”, nagu kirjutab AFP. Eesti kohta võiks ta kirjutada “Eesti uudiste meedia on valitsusvaenulike ärimeeste käes või opositsiooni kontrolli all.”

3 commentsOn Lääs kritiseerib Türgit samade asjade eest, mida ta ise laialdaselt kasutab – jutt on tsensuurist sotsiaalmeedias

 • Avatar
  Jüri Eintalu

  Käesoleva artikli pluss on selles, et juhitakse tähelepanu sellele, et kuigi lääs kritiseerib Venemaad, Hiinat, Türgit ja teisi sõnavabaduse piiramises, teeb ta ise üsna intensiivselt sama. Lisaksin, et sama kehtib jälgimisühiskonna kohta. Näiteks Ühendkuningriik ja USA liiguvad kiiresti Hiina mudeli suunas. Tähelepanu äratab aga see, et Eesti Siseministeerium plaanib krüpteeritus side äppidelt nõuda tagaust. Aga just selle vastu inimesed Hong Kongis ja Venemaal ju protesteerisidki! Miljonid inimesed.

  Tsensuurist. Tsensuuri saab teostada erinevatel eesmärkidel. Käesolev artikkel keskendub eesmärkide käsitlemisel konservatiivide lemmikteemadele. Ma sooviksin aga tähelepanu juhtida sellele, et mündil on ka teine pool. Facebook ja muud Ameerika Ränioru sotsiaalmeedia platvormid ei ole sõnavabaduse lavad. Need on USA propaganda keskkonnad. Facebookis on tsenseeritud need, kes ktitiseerivad USA välispoliitikat, samuti need, kes kirjutavad, et koroonaviiruse puhul on võimalik, et see tuli hoopis USA laborist, samuti need, kes kritiseerivad Iisraeli välispoliitikat. Nüüd lähtudes riikliku suveräänsuse põhimõttest on Türgil täielik õigus keelata oma territooriumil Facebook, kui see teostab USA propagandat, Türgi vastast propagandat ja blokeerib neid, kes kirjutavad USA sõjakuritegudest. Igal riigil on õigus ennast kaitsta sotsiaalmeedia platvormi eest, mille tsensuurimehhanism teostab sellele riigile vaenulikku propagandat.

 • Avatar

  Sain ka facebookis 30 päeva, kui jagasin kuvatõmmist kuidas neeger kutsus kõiki valgeid tapma ja tsensor vastas kaebajale, et see ei ole vihakõne ja ei lähe nende standarditega vastuollu, teine tuli kohe otsa ühe soomekeelse artikli ja video eest kuidas pagulased Soomes soome poissi peksavad,varem jagamise eest ei saanud, pidid kommenteerima. See oleks Eestil hea võimalus teha tsensuuri vaba meedia platvorm.

 • Avatar

  Keelatud sisu? Selline mõiste on omane totalitaarsetele ühiskondadele. Aitäh Thomas de Maiziere`ile tõe avalikustamise eest!

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused