Lähis-Idas läheb palavaks: Iraagis sai USA raketirünnakus surma Iraani kindral Soleimani

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Kindral Qasem Soleimani.

Iraagis sai raketirünnakus surma Iraani kindral Qasem Soleimani, teatas riiklik telekannal. Ühtlasi sai surma Iraagi poolsõjaväelise rühmituse Hashed al-Shaabi asekomandör Abu Mahdi al-Muhandis.

Soleimani oli Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide üksuse Quds juht ja Teherani peamine saadik Iraagi küsimustes.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Rühmituse eestkõneleja ja teised rühmituse esindajad kinnitasid asekomandöri hukkumist.

Iraagi pealinnas Bagdadis sai neljapäeva hilisõhtul raketirünnakus lennuväljale surma kokku kaheksa inimest.

USA president Donald Trump andis käsu Iraani revolutsioonikaardi kindrali Qasem Soleimani tapmiseks, teatas Pentagon ametlikus avalduses.

“Tegemist oli otsustava rünnakuga kaitsmaks USA teenistujaid välismaal,” edastati teadaandes.

“Kindral Soleimani töötas aktiivselt välja plaane rünnata USA diplomaate ja sõjaväelasi Iraagis ja kogu regioonis. Kindral Soleimani ja tema üksus Quds oli vastutav sadade ameeriklaste ja liitlaste sõjaväelaste tapmises ja veel tuhandete vigastamises,” edastas kaitseministeerium.

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei tõotas karmi kättemaksu pärast Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi hukkumist USA raketirünnakus.

“Märterlus oli auhind tema raugematute jõupingutuste eest kõigi nende aastate jooksul,” lausus Khamenei oma farsikeelsel Twitteri kontol Qasem Soleimanile viidates.

Iraani kõrgeim juht kuulutas islamivabariigis välja ka kolmepäevase leina.

“Tema lahkumisega, Jumala tahtel, tema töö ja teekond ei lõppe, vaid ees ootab karm kättemaks kurjategijatele, kes kastsid läinudöises vahejuhtumis oma räpased käed tema ja teiste märtrite verre,” lausus Khamenei.

Iraani revolutsioonikaardi eliitüksuse Quds juht Soleimani hukkus neljapäeva hilisõhtul Iraagis USA raketirünnakus, milles sai surma veel seitse inimest.

Ühendriigid korraldasid raketirünnaku pärast seda, kui president Donald Trump oli ähvardanud Iraani täpsustamata sammudega pärast seda, kui Iraani-meelse Iraagi relvarühmituse toetajad piirasid USA saatkonda Iraagis.

Sellele eelnesid USA õhurünnakud poolsõjaväelise rühmituse Hashed al-Shaabi baasidele Iraagi lääneosas ja Süüria idaosas, kus hukkus 25 rühmituse võitlejat.

Ühendriigid andsid õhulööke vastuseks vähemalt 30 raketi tulistamisele reedel Kirkukis asuva Iraagi sõjaväebaasi K1 pihta. Need surmasid ühe ameeriklasest tsiviiltöötaja ja vigastasid nelja USA sõdurit ning Iraagi julgeolekujõudude liikmeid.

Soleimani oli Iraani eriesindaja Iraagis, kes on etendanud naaberriigis kaalukat rolli juba aastaid, aidates muuhulgas Iraagi relvajõududel vallutada tagasi äärmusrühmituse Islamiriik (IS) kätte langenud alasid.

USA välisminister Mike Pompeo riputas neljapäeval Twitterisse video, mis näitab tema sõnul, et iraaklased tantsivad tänavatel pärast Iraani kõrge kindrali Qasem Soleimani tapmist.

Teheran kutsus reedel välja diplomaadi Šveitsi saatkonnast, mis esindab USA huve Iraanis, et mõista hukka revolutsioonikaardi tähtsa kindrali tapmine. (AFP-BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused