Lähis-Idas läheb palavaks: Iraagis sai USA raketirünnakus surma Iraani kindral Soleimani

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Kindral Qasem Soleimani.

Iraagis sai raketirünnakus surma Iraani kindral Qasem Soleimani, teatas riiklik telekannal. Ühtlasi sai surma Iraagi poolsõjaväelise rühmituse Hashed al-Shaabi asekomandör Abu Mahdi al-Muhandis.

Soleimani oli Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide üksuse Quds juht ja Teherani peamine saadik Iraagi küsimustes.

Rühmituse eestkõneleja ja teised rühmituse esindajad kinnitasid asekomandöri hukkumist.

Iraagi pealinnas Bagdadis sai neljapäeva hilisõhtul raketirünnakus lennuväljale surma kokku kaheksa inimest.

USA president Donald Trump andis käsu Iraani revolutsioonikaardi kindrali Qasem Soleimani tapmiseks, teatas Pentagon ametlikus avalduses.

“Tegemist oli otsustava rünnakuga kaitsmaks USA teenistujaid välismaal,” edastati teadaandes.

“Kindral Soleimani töötas aktiivselt välja plaane rünnata USA diplomaate ja sõjaväelasi Iraagis ja kogu regioonis. Kindral Soleimani ja tema üksus Quds oli vastutav sadade ameeriklaste ja liitlaste sõjaväelaste tapmises ja veel tuhandete vigastamises,” edastas kaitseministeerium.

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei tõotas karmi kättemaksu pärast Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi hukkumist USA raketirünnakus.

“Märterlus oli auhind tema raugematute jõupingutuste eest kõigi nende aastate jooksul,” lausus Khamenei oma farsikeelsel Twitteri kontol Qasem Soleimanile viidates.

Iraani kõrgeim juht kuulutas islamivabariigis välja ka kolmepäevase leina.

“Tema lahkumisega, Jumala tahtel, tema töö ja teekond ei lõppe, vaid ees ootab karm kättemaks kurjategijatele, kes kastsid läinudöises vahejuhtumis oma räpased käed tema ja teiste märtrite verre,” lausus Khamenei.

Iraani revolutsioonikaardi eliitüksuse Quds juht Soleimani hukkus neljapäeva hilisõhtul Iraagis USA raketirünnakus, milles sai surma veel seitse inimest.

Ühendriigid korraldasid raketirünnaku pärast seda, kui president Donald Trump oli ähvardanud Iraani täpsustamata sammudega pärast seda, kui Iraani-meelse Iraagi relvarühmituse toetajad piirasid USA saatkonda Iraagis.

Sellele eelnesid USA õhurünnakud poolsõjaväelise rühmituse Hashed al-Shaabi baasidele Iraagi lääneosas ja Süüria idaosas, kus hukkus 25 rühmituse võitlejat.

Ühendriigid andsid õhulööke vastuseks vähemalt 30 raketi tulistamisele reedel Kirkukis asuva Iraagi sõjaväebaasi K1 pihta. Need surmasid ühe ameeriklasest tsiviiltöötaja ja vigastasid nelja USA sõdurit ning Iraagi julgeolekujõudude liikmeid.

Soleimani oli Iraani eriesindaja Iraagis, kes on etendanud naaberriigis kaalukat rolli juba aastaid, aidates muuhulgas Iraagi relvajõududel vallutada tagasi äärmusrühmituse Islamiriik (IS) kätte langenud alasid.

USA välisminister Mike Pompeo riputas neljapäeval Twitterisse video, mis näitab tema sõnul, et iraaklased tantsivad tänavatel pärast Iraani kõrge kindrali Qasem Soleimani tapmist.

Teheran kutsus reedel välja diplomaadi Šveitsi saatkonnast, mis esindab USA huve Iraanis, et mõista hukka revolutsioonikaardi tähtsa kindrali tapmine. (AFP-BNS)

Kommentaarid

13 commentsOn Lähis-Idas läheb palavaks: Iraagis sai USA raketirünnakus surma Iraani kindral Soleimani

 • Avatar

  Ilma häbenemata, ma südamest loodan, et Iraan saadab snaiprid või mõned muud “terroriorganisatsiooni” liikmed, ning USA, kes asub Jumala poolt väljavalitud rahvaste maal immigrantpagulastena, suudab korraldada midagi samaväärset. Võtaks või süü enda peale. Lihtsalt juutide ülbus oma ISIS-e ja muu halvaga on läinud liiale.

 • Avatar
  Aleksander

  Näedsa katsapimongolid ja nende suuvoodrid on erutunud. Aga kui hästi paistsid asjad avarale vene hingele asjad minevat… lõhati saudide rafineerimistehas, Iraan tülis karistamatult lääne naftatankereid, ka. aasta alguses ründas ‘progressiivne üldsus’ praeguseks kõrbenud Iraani kindrali organiseerimisel Bagdadis USA saatkonda (loe territooriumit) aga Donald Frederikovitš justkui näris tatti… aga säh sulle täna varahommikul sai Putini sõber USa relvajõudude ülemjuhataja otsesel käsul raketi otse silmde vahele. Nii et tiblikud, kes te UU lehele kargama tulite ja pole veel aru saanud, et kui tüli norite, siis olge valmis lõpuks kolakat saama. Peale peksa saamist rusikatega ei vehita.

  Usal ja Iisraelil ei oleks raskusi Irani islamistide värdriik pommitada keskaega tagasi.

  • Avatar

   Kas ikka iraan tegi selle tüki? Saudidel seaqltpoolt, kust väideti raketi-droonirünnak tulnud olevat, ei avastanud meie suure liitlase kõivõimsad radarid mitte la p…seti. Ons iraani tiibraketid nii täpsed? Kui vaatad pilte, siis kolmel tsisternil olid augud nagu kellavärgiga ühes ainsas kohas. Ja ikka: Iraan on süüdi. Ei mingeid tõendeid, ei midagi. Shiiad iraagis ründavad selliste rakettidega USA baasi, mida ma ise võin kah põlveotsas valmistada. Ikka Iraan süüdi. Usutunnistuse põhjal. Ja kes päästis Jeesuse Aramea keelt rääkiva kogukonna Süürias? Hezbollah. Anti veel võitlejatele au helistada kojukutse4ks kirikukella. Ja jeziidid, kelle kalla on toime pandud massimõrv, muudest surmast hullematest asjadest rääkimata. Jälle Iraan aitas ISIS-e vastu. USA tölkamid passisid näpp suus, kui ISIS laienes. Võta lahti John Kerry lekkinud salvestised.

  • Avatar
   Aleksander

   Kuule vasja, oma programma vremja pläraga poe endale pärasse. Seda teie ’ih-tam-net’ ja ‘fõ-fsjo-frjote’ oleme juba Ukraina sõja algusest kuulnud. Ainult loll vene hing võib jääda uskuma, et hiigelrafineerimistehast sai põlve otsas nikerdatud drooniga nii sodiks pommitada, et see pikaks ajaks töö katkestas. ja et siis katsapimongolitele lisaks on ka Iraani äärmusislamistid maailma päästjaks hakanud. Vaat milline progressiivne üldsus siis. Kerry salvestusi pole vaja lugedagi, niigi on teada, et Obama ei tahtnud oma sõdureid Kurdistanist kaugemale saata. Lollkoomiline on nüüd lugeda putini holopi hala selle kohta, et USA ei läinud Süüriasse täiemahulist sõda pidama. Ootasid seda või? Tõsiselt? Oledki nii loll nagu kirjutad või teenistus kohustab? Nüüd on putini ereffia Süürias kinni ja on seal nii kaua kuni kukkub kokku nagu CCCP Afganistaani sõjas. Mis teil programma vremjas Iraani Islamiriigi ajatollade massimõrvadest räägitakse? Mille poolest nende mõrvad on paremad kui ISise islamistide omad? Või on paremad sellepärast, et nad on nüüd venemaaga kambas. Vaata YouTube’ist järgi kuidas nägid iraanlased välja šahhi valitsemise ajal ja võrdle tänapäevaga.

   • Avatar

    Holopi hala. Kas sina ei näe suurt pilti? Kas sa ei ole kursis, kuidas aina kasvava võlalaega USA dollar kukub? Kas sa mäletad Ukri revolti? Seal tulistati nii rahvast kui mente. Seal on teatud info kohaselt, isegi videokaadritest näha, et anti inimestele amfetamiini tee sees. Ja milleks? Et lõigata Venemaa ära Süüriast. loodeti rohkemat, aga venku pidas vastu ja muskel kasvab. Kusjuures ei ole ülbus sellega kasvanud. Suht hästi suhtuvad meite mõnede klähvitsate vastu, teavad, et siin on väärt rahvas, olgu need politrukid kes nad parasjagu on.

 • Avatar

  PMO koosneb USA poolt tagakiusatud jeziididest, kristlastest ja shiiadest. Tapeti PMO juht koos Iraani nõustajaga. Kui see ei ole terrorism, siis mis see on? USA oma hüperrelvade ja radaritega pole suutnud isegi Saudi Araabia nimelise demokraatia vastu suunatud rünnakuid tõestada. Kas sõna ikka on vaba?

 • Avatar

  Huvitav kas US-l on õigus ka Eestis kedagi lihtsalt maha lüüa? Piisab kui see isik ei meeldi? Seesamune “Rahvusvaheline õigus” kehtib ju kogu maailmas!

 • Avatar

  USA praegune reziim kinnitab oma terroristlikku loomust.
  Kahju.

  • Avatar

   Mina pooldan praegu USA president Trumpile kuuli pähe USA territooriumil. Kui enne olin toetaja, siis praegu vaenlane kõigile tema toetajatelegi.

   • Avatar
    Aleksander

    Vaata, et sa ise ei saa enne täppisruskaga kahe silma vahele. Rõõm näha kuidas avar vene hing on Trumpi auks lakutud ‘trump naš’ šampuse lõpuks endale kõrri tõmmanud. Ega lämbuminegi enam kaugel ole. Putini holopid, miks te küll nii lollid olete?

   • Avatar

    Mina olen kõvasti kahe silma vahele saand nii rusikate kui saabastega. Puutini vastu on austus, sest ta lihtsalt ei lase kodehooven kalerginikolase plaani ellu viia. Lämbumisest olen ma kaugemal, kui sina. Ja kui keegi mind ka maha lööb, siis selle juudisõja puhul hakkavad sinu lapsed-lapselapsed suahiili keelt rääkima ja saapaviksi pole neile vaja näkku määridagi.

   • Avatar
    Aleksander

    Olekski imelik, kui holopp ei austaks peremeest. Samas see holopp ei märka kuidas peremees on ta elukuse põrguteele sättinud. Aga kuidas ta saabki märgata, kui peemees talle paradiisi jõudmist lubab. Halvim asi, mis venemaal Aleksander III ajal juhtus on see, et pärisori sai vabaks, ta ei tea tänase päevani. mida vabadusega teha. Ikka kipub käituma holopina.

   • Avatar
    Aleksander

    Ega ma ei imesta, et holopp peremeest austab. Venemaa viga on see, et Aleksander III pärisorjadele vabaduse andis. No ei oska holopp seni ajani sellega midagi peale hakata, otsib iga võimu ajal peremeest. Ja mida vägivaldsem peremees, seda rohkem holopp teda austab

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused