Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Läti valitsuse tagasiastumise põhjuseks on võimumängud

08.12.2015
Aboltina

Eile teatas Läti valitsus, et astub tagasi. Senise peaministri Laimdota Straujuma (Ühtsus) sõnul võiks ka järgmisse valitsusse kuuluda samad koalitsioonipartnerid, mis tähendab, et vahetuvad üksnes ministrid. Tõenäoliselt on selle põhjuseks euromeelse peavoolupartei Ühtsus esimehe Solvita Āboltiņa ambitsioon saada ise peaministriportfell, kommenteerib Imants Liepa portaalis aprinkis.lv.

Sarnaste kuulujuttude peletamiseks on Āboltiņa teatanud, et teda ei huvita “kaitse-, sise-, justiits-, välis- ega transpordiministri amet”. See avaldus ei välista aga Āboltiņa soovi saada just peaministriks, mida Läti avalikkuses üldiselt eeldataksegi.

Peaministriks saamiseks tuleb Āboltiņal kindlustada oma seljataga erakonna kongressi toetus. See võibki selgitada, miks Straujuma teatas valitsuse tagasiastumisest põhjendusi toomata, kuna Āboltiņa erakonnasisesest toetusest oleks senises olukorras peaministri väljavahetamiseks jäänud vajaka.

Kuna koalitsiooni kuuluv Rahvuslik Ühendus on seni Āboltiņa kandidatuurile seisnud kindlalt vastu, võib uue valitsuse moodustamine ka tähendada, et Ühtsus soovib rahvuslased valitsuses kellegi teise vastu välja vahetada. Selleks sobiks kas venemeelne partei Koosmeele Keskus – ilmselt kõige ebatõenäolisem valik –, tsentristlik Läti Regioonide Ühendus või populistlik partei Südamest Lätile.