Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Leedu karmistab välismaalastele riiki sisenemise nõudeid. Aga Eesti?

-
22.11.2022
Leedu-Valgevene piir. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Takistamaks Leedule ohtu kujutada võivate vaenulike välisriikide kodanike saabumist, karmistab Leedu siseministeerium välismaalaste riiki sisenemise ja riigis viibimise reegleid.

“Sisserände ja kodakondsuse staatuse andmise korra õigusliku korralduse karmistamisega peame kaitsma riiki isikute eest, kes võivad kujutada ohtu selle julgeolekule,” ütles siseminister Agnė Bilotaitė.

Minister allkirjastas määrused, millega muudetakse Leedus viibida või elada soovivatele välismaalastele dokumentide väljastamise korda, teatas siseministeerium teisipäeval.

Muudatustega kehtestatakse teatud kategooria välismaalastele, kes taotlevad viisat, Leedu elamisluba või Euroopa Liidu kodaniku pereliikme elamisloakaarti, lisanõuded täiendavate dokumentide või teabe esitamiseks.

Siseministeeriumi hinnangul võimaldab küsitud teabe esitamata jätmine või valeandmete esitamine migratsiooniametil tõhusamalt hinnata seadusvastase rände ohtu ning otsustada dokumentide väljastamise või tühistamise üle.

Lisaks on koostöös teiste riigiasutuste ja institutsioonidega kavas ka teisi meetmeid, mis võimaldavad tugevdada kontrolli välismaalaste Leedus viibimise üle.

Bilotaitė tegi migratsiooniametile ülesandeks kontrollida Valgevenest äri ületoomise skeemi alusel saabunud välismaalaste, eelkõige Venemaa kodanike, sealhulgas topeltkodakondsusega kodanike viibimist Leedus.

Samuti peab rändeamet pöörama erilist tähelepanu Leedu kodakondsusest vabastamise protseduuridele, kui Leedu kodanik võtab Valgevene või Venemaa kodakondsuse.

Siseministeerium plaanib teha ka muudatusi, mis võimaldavad piirata välismaalastele Leedus elamisõigust andvate dokumentide väljastamist või muutmist, tühistada juba väljastatud dokumente, piirata teatud teenuste osutamist sellistele välismaalastele või tehingute sõlmimist, samuti nende välismaalaste Leedu kodakondsuse saamise küsimuse kaalumist.

Küll tahaks selliseid karmistamisseadusi Eestis näha, aga mida pole, seda pole. (BNS-UU)