Leedu lubab vaidlustes Brüsseliga olla Poola kõrval, rõhutades sovjetliku justiitssüsteemi reformimise vajadust

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Poola ja Leedu presidendid Andrzej Duda ja Gitanas Nauseda.

Leedu peaminister Sailius Skvernelis kinnitas, et toetab Poolat vaidluses Euroopa Liiduga Poola õigusriigi põhimõtete ja justiitsreformi üle. Skvernelis mainis, et ka Leedu peaks järgima Varssavi eeskuju ning desovetiseerima oma justiitssüsteemi.

Skvernelis kohtus oma Poola kolleegi Mateusz Morawieckiga neljapäeval Vilniuses. Tegemist oli esimese Poola ja Leedu valitsuste vahelise konsultatsiooniga alates 1989. aastast ja Skvernelis nimetas seda ajalooliseks sündmuseks Leedu-Poola koostöös.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele vastates ütles Skvernelis, et Leedu „ei toeta ega nõustu kunagi“ EL-i plaanidega sanktsioneerida Poolat justiitsreformi tõttu.

2017. aastal algatas Euroopa Komisjon õigusmenetluse Poola vastu, nimetades Poola justiitsreformi õigusriigi põhimõtteid riivavaks. Poola valitsev Õiguse ja Õigluse partei sõnul on justiitsreform vajalik, et vabaneda kommunistlikust pärandist Poola kohtusüsteemis. Samas leidis Euroopa Parlamendi enamus neljapäeval, et Poola õigusriigi olukord on muutunud tunduvalt halvemaks ja nõudis veelgi suuremat Poola survestamist.

„Paljudes riikides, mitte ainult Poolas, on viidud läbi reforme erinevates valdkondades, kus domineeris nõukogude režiimi pärand,“ ütles Skvernelis ja lisas, et Leedu mõistab Poolat ilmselt palju paremini kui Lääne-Euroopa riigid. „Võib-olla ei ole meie [Leedu] teinud piisavalt omaenda justiitssüsteemi desovetiseerimiseks,“ leidis Svernelis.

Poola-Leedu peaministrite kohtumisel lepiti ka kokku, et Leedu toetab Poola ettepanekut ühe miljardi euro suuruse majandusabi andmiseks Valgevenele, samuti lubas Poola toetada Leedu vastuseisu EL-i mobiilsuspaketile (maanteetranspordi sektori reform).

Allikas: Euractiv

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused