Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Leedu päritolu USA poliitik soovitab rahvusvaheliselt üle vaadata Kaliningradi oblasti staatus

-
07.07.2022
Tänane Kaliningrad, kunagine Königsberg.
© Scanpix

Rahvusvaheline üldsus peaks uuesti läbi vaatama Kaliningradi valitsemise küsimuse, mida ei ole pärast Teise maailmasõja lõppu tõstatatud, ütles Leedu päritolu endine USA kongresmen John Shimkus neljapäeval.

Shimkus märkis, et hinnates EL-i sanktsioonide kontekstis neil päevil kerkinud Kaliningradi transiidi küsimust, tuleb meenutada ka sõja järel Potsdami konverentsil sõlmitud kokkuleppeid, millega Kaliningradi oblast läks üle Venemaale.

“Noh, lahendagem Kaliningradi küsimus pärast Teist maailmasõda sõlmitud lepingu alusel – selle staatust ei ole arutatud juba mitu kuud,” ütles Shimkus seimis ajakirjanikele.

“Leping sätestas, et rahvusvaheline üldsus peaks Kaliningradi küsimust kaaluma 50 aasta pärast. Niisiis, kuhu ma teid suunan, arvan, et rahvusvaheline üldsus peaks tulema kokku ja 50 aastat tagasi sõlmitud kokkuleppe alusel ütlema: hästi, kuidas Kaliningradi juhtida?” ütles endine kongresmen.

Samas möönis ta, et Venemaa sõja ajal Ukraina vastu ei ole see ilmselt võimalik.

“Ei, aga oleks vale jätta see küsimus läbirääkimiste lauale toomata, kui usute süsteemi, mis põhineb reeglitel, lepingutel, allkirjastatud dokumentidel, täielikul usaldusel, ja mõned riigid eiravad seda. Kuidas elada siis rahus ja  kooskõlas? Ilmselgelt ei saa. Sest meil on Venemaa, mis on tunginud iseseisvasse riiki ja tema taganemisest ei ole märkigi,” ütles USA poliitik.

NATO võimalikust vastusest rääkides rõhutas Shimkus, et “pätid mõistavad ainult jõudu”.

“Nad saavad aru alles siis, kui kõik oma nupud lauale paned. Kui taganeda, kui meil on rahvusvaheline lepituspoliitika, siis pätid sõidavad teist lihtsalt üle,” ütles ta ja rõhutas, et on rahul Euroopa ja NATO reaktsiooniga Venemaa sõjale Ukrainas.

Leedu piiras pärast EL-i sanktsioonide jõustumist terase ja musta metalli transiiti Kaliningradi oblastisse ning märkis, et tegi seda Euroopa Komisjoni selgituste alusel. Venemaa peab sanktsioone Leedu vaenulikuks tegevuseks ja Kaliningradi blokaadiks.

Euroopa Komisjon valmistab praegu ette selgitusi selle kohta, kuidas tuleks rakendada Venemaa-vastaseid sanktsioone seoses transiidiga Kaliningradi oblastisse.

Saksa liidukantsler Olaf Scholz ütles eelmisel nädalal, et EL-i sanktsioone Venemaa kaupade transiidile läbi Leedu Kaliningradi tuleks rakendada erireeglitega, vähendades pingeid Venemaaga. (BNS)