Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Leedu presidendi nõunik: asi ei ole nii, et Euroopa Komisjon käsib ja meie täidame

-
07.07.2022
Kybartai piiripunkt Leedu ja Venemaa Kaliningradi oblasti (okupeeritud Ida-Preisimaa) vahel.
© Scanpix

On meeldiv tõdeda, et Baltikumis on kedagi, kes ei tõtta Eesti Reformierakonna kombel Brüsselile suhu vahtides kohe Euroopa Komisjoni käske täitma, vaid arvestavad ka oma maa huvidega.

Leedu diplomaadid ja Euroopa Komisjoni esindajad kooskõlastavad Kaliningradi transiidi sanktsioonide täpsustuste teksti ja see ei ole nii, et kui EK annab käsu, siis Leedu ainult täidab, ütles Leedu presidendi peanõunik Asta Skaisgirytė-Liauškienė.

“Leedu diplomaadid Brüsselis räägivad EK esindajatega, nad tahavad leppida kokku tekstis, mis oleks vastuvõetav nii Leedule kui ka EK-le ja see on hea, see ei ole nii, et EK lihtsalt annab korraldusi ja me lihtsalt täidame neid,” ütles ta neljapäeval ringhäälinguusutluses.

Nõuniku sõnul järgib Leedu neis aruteludes mitut põhimõtet: transiitriigid ei peaks piirduma ainult Leeduga, vaid peaks hõlmama ka muid transpordisuundi Kaliningradi läbi Läti ja Poola, kontroll tuleks säilitada, et ei oleks mingeid “rohelisi koridorie”.

“Esiteks ei tohiks transiidiriigid piirduda Leeduga. Venemaa põhiosast Kaliningradi oblastini võib kaup jõuda ka läbi Läti või Poola ning tuleb meeles pidada, et kui lepitakse kokku, kuidas neid järgida, peaks see kokkulepe kehtima kõigile,” märkis nõunik.

“Leedu senine poliitika on, et sanktsioneeritud kaupade transiit tuleks keelata ja seda peab kontrollima. Kontroll peab jääma ja kui keegi räägib avalikus ruumis “rohelistest koridoridest”, siis ei saa mõeldagi, et Leedu ei kontrolli, mis ja kus toimub ja miks see tema alal toimub,” lisas Skaisgirytė-Liauškienė.

Terase ja musta metalli transiit läbi Leedu Kaliningradi peatati pärast seda, kui 17. juunil jõustusid märtsi keskel neljandas voorus heaks kiidetud Euroopa Liidu sanktsioonid.

Venemaa peab jõustunud sanktsioone Leedu vaenulikuks tegevuseks ja Kaliningradi blokaadiks. Leedu eitab seda, nimetades Venemaalt tulnud infot kihutustööks. Ühtlasi tuletab Vilnius meelde, et sellisele transiidile kehtivad Euroopa Liidu sanktsioonid.

Euroopa Komisjon valmistab praegu ette selgitust, kuidas Venemaa-vastaseid sanktsioone tuleks Kaliningradi transiidiküsimuses rakendada.

Samuti näeb sanktsioonipakett ette, et tsemendi, alkoholi ja muude toodete transiidi keeld hakkab kehtima 10. juulist, kivisöe ja muude tahkete fossiilkütuste oma 10. augustist, Venemaa nafta aga alles 5. detsembrist. (BNS)