Leedu seisukoht: Atlandi-ülene side on asendamatu, Euroopa vajab USA-d

Maailm,
- Updated
©Scanpix
USA tankid Abrams Leedus.

Leedu välisminister Linas Linkevičius ütles esmaspäeval, et Atlandi-ülene side on asendamatu, mistõttu tuleb Euroopa julgeolekuasjadesse kaasata USA.

“Atlandi-ülene side on asendamatu. Mõnikord tekib raskusi, kuid peame neist üle saama – jagunenutena oleme nõrgemad,” ütles minister pressikonverentsil pärast Baltimaade ja Saksa välisministrite kohtumist Tallinnas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tema sõnul on tähtis mitte üksi USA sõjaline kohalolek piirkonnas, vaid ka koostöö Euroopa Liidu programmide kaudu. “Arvame, et USA-d tasub kaasata Euroopa julgeoleku kõikides aspektides, seal hulgas sõjalises kohalolekus,” ütles Linkevičius.

Ühe alalise koostöö võimalusena mainis ta alalist struktureeritud koostööd (PESCO).

“See ei ole üksi sõjalise kohaloleku, vaid ka poliitika ja algatuste küsimus. Tähtis on, et oleks rohkem usaldust, sest meil on vaja kaasata USA-d EL-i koostööprogrammidesse, näiteks PESCO-sse, mida ei ole veel tehtud,” ütles minister.

Tema sõnul ei ole USA sõjaline kohalolek piirkonnas ainus Venemaa heidutamise vahend, üks vahend on karm reaktsioon Venemaa katsetele kirjutada ümber ajalugu ja okupatsiooni küsimused.

“See puudutab ka meie endi poliitikat, sest Venemaa kontrollib alati, kui kaugele ta tohib meiega minna selle uue “normaalsuse” loomisel, annekteerides naaberriikide ala, nüüd kinnistades põhiseaduses riikliku õiguse ülimuslikkuse rahvusvahelise ees, seadustades selle, mis oli tehtud halvasti,” ütles Linkevičius.

Ta lisas, et Venemaa loodava uue “normaalsusega” ei tohi leppida, sest see rikub rahvusvahelist õigust. Minister rõhutas samuti, et Venemaa retoorikas ei ole märke, et see võiks muutuda. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused