Leedu tegutseb, kuid on endiselt hübriidsõja migrantidega hädas

Maailm,
©Scanpix
Austria valitsusdelegatsioon tutvub Leedu piiritaraga. Pilt on illustratiivne.

Leedu riik tegutseb aktiivselt, et Valgevenest lähtuv rändesurve maha võtta, kuid see pole lihtne.

Leedu kutsus Iraaki aktiivsemalt panustama Leetu saabunud migrantide tagasisaatmisse, teatas Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Koostöö Iraagiga iraaklaste vabatahtliku tagasipöördumise nimel päritoluriiki sujub tõrgeteta, kuid me ootame Iraagilt rohkem abi nende kodanike vastuvõtmiseks, kelle varjupaigataotlused lükati tagasi ja kes Leedust sunniviisiliselt välja saadetakse,” ütles Landsbergis New Yorgis pärast kohtumist Iraagi välisministri Fuad Husseiniga.

Rääkides Leedus asuvate Iraagi migrantide olukorrast külmade saabumisel, leppisid ministrid kokku, et Iraagi välisministeeriumi konsulaarmissioonid Leetu jätkuvad. Missioonide käigus antakse ebaseaduslikult Leetu saabunud isikutele reisidokumendid ja aidatakse neil koju tagasi pöörduda.

Järgmine missioon saabub Leedu välisministri kinnitusel septembri lõpus.

Samuti rõhutas Landsbergis vajadust, et jätkuks Iraqi Airlines’i lendude peatamine Valgevenesse.

Leedu minister kinnitas toetust Iraagi ülesehitamisele ning sotsiaalsete ja majanduslike reformide elluviimisele.

Leedu president Gitanas Nausėda palus teisipäeval ÜRO Peaassamble istungil maailmaorganisatsioonilt abi Minski mahitusel Leedu-Valgevene piiril tekkinud rändekriisi lahendamiseks.

Nausėda nimetas illegaalsete immigrantide tulva hübriidrünnakuks.

“Leedu on olnud nüüd juba mitu kuud silmitsi pretsedenditu hübriidrünnakuga. Valgevene püüab ebaseaduslike rändevoogude kunstliku tekitamise ja suunamisega avaldada poliitilist survet Euroopa Liidule. Leedu taunib otsustavalt seda lahkhelide külvamise katset ja kutsub ÜRO-d seda lahendama,” ütles Leedu president.

Ta rõhutas ka kõigi riikide solidaarsuse tähtsust.

“Me peame kõik võitlema aktiivselt inimkaubandusega, lõhkuma smugeldajate ärimudelid ja manitsema migrante mitte oma elu ohtu seadma. On vaja tõsist diskussiooni, kuidas takistada üht riiki kasutamast ebaseaduslikku rünnet teise riigi survestamiseks. Me peame selgelt välja ütlema, et inimest ei tohi kasutada tööriistama.”

Leedu lõi võimaluse paluda varjupaika oma Valgevene saatkonnast, selgub välisministrit asendava siseministri Arvydas Anušauskase käskkirjast.

Seni kutsusid Leedu piirivalvurid seadusvastaselt piiri ületada üritavaid rändlasi üles paluma varjupaika piiripunktides.

“Välisriikide kodanike varjupaigataotlusi võib esitada Leedu Valgevene saatkonda,” seisis kolmapäeval jõustunud dokumendis.

Võimalus paluda varjupaika Leedu diplomaatilistest esindustest loodi 10. augustil vastu võetud välismaalaste seaduse muudatustega, kuid seda ei ole välisministeeriumi allaktide puudumise tõttu veel rakendatud.

Leedu piirivalve saatis viimase ööpäeva jooksul piirilt tagasi umbes 20 Valgevenest ebaseaduslikult siseneda üritanud migranti, teatas piirivalveamet kolmapäeva hommikul.

Paarkümmend migranti jäi Leedu piiri taha ka esmaspäeval, pühapäeval oli neid poolsada. Migrandid üritasid ületada piiri Varėna, Švenčionyse ja Ignalina rajoonis, seisis teates. Teisipäeval kostis Švenčionyse rajoonis Valgevene piiri tagant kolm lasku.

Viimasel ööpäeval ei olnud piirivalvuritel vaja rakendada füüsilist jõudu ega kasutada relvi, ütlesid võimud. Kuuga on piirilt tagasi saadetud üle 2000 inimese.

Sel aastal on Valgevenest ebaseaduslikult üle piiri Leetu jõudnud rohkem kui 4100 migranti. 2020. aastal oli neid 81. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused