Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Legendaarse Charlie Hebdo eriväljaanne kritiseerib Läänes levivat väljendusvabaduse piiramist

-
08.01.2020
Jaanuari algul möödus 5 aastat Charlie Hebdo toimetuse ründamisest islamiäärmuslaste poolt.
© EPA/Scanpix

7. jaanuaril möödus viis aastat julmast terrorirünnakust Prantsuse satiiriajakirja Charlie Hebdo vastu. Rünnak oli kättemaks ajakirjas avaldatud prohvet Muhamedi karikatuuride eest.

Ründajad karjusid hoonesse sisenedes “Allahu Akbar!” ja tulistasid umbes 50 lasku, tappes 12 inimest ja haavates veel 11 inimest. Kurva aastapäeva puhul ilmus ajakirja eriväljaanne, milles kritiseeritakse teravalt sotsiaalmeedias toimuvat tsenseerimist.

Eriväljaande kaanel on kujutatud pliiatsit ja paberit hoidvat meest, kes on jäänud Twitteri, Facebooki ja Snapchati logosid kuvava mobiiltelefoni alla. Pildil on suurelt kirjas: „Uus tsensuur, uus diktatuur“, millega ajakiri väljendab enda sõnul pahameelt väljendusvabaduse tsenseerimise üle.

Ajakirja juristi sõnul mälestatakse terrorirünnakus hukkunuid, kuid samal ajal soovitakse ka keskenduda meedia tsenseerimisele tähelepanu juhtimisele ja väljendusvabadust ähvardavatele ohtudele, milleks on türanlikult „korrektse“ ühiskonna tsensuur.

„Vaadake seda eriväljaannet ja te ei saa teisiti, kui peate imestama selle üle, kuidas inimlik rumalus üritab tsenseerida mõnda etendust või filmi, takistab mõne konverentsi pidamist, korrigeerib lasteraamatute autoreid,“ kirjutavad Charlie Hebdo karikaturistid ja tunnevad muret poliitiliste karikatuuride tuleviku pärast.

„Sedalaadi väljendusvorm, mis eeldab head joonistusannet, poliitilisi ning ajaloolisi teadmisi ja ajakirjandusliku kultuuri tundmist, paistab  praegusel selfide ajastul olevat intellektuaalselt liiga nõudlik,“ ütlevad karikaturistid.

Ajakirja tegevtoimetaja Laurent Sourisseau avaldas möödunud aastal raamatu „Üks minut ja nelikümmend üheksa sekundit“, milles kirjeldab 7. jaanuaril 2015 toimunud rünnakut. Sourisseau sai ka ise selles rünnakus haavata. Samas kritiseerib ta raamatus teravalt islamiäärmuslasi, kes üritavad ajakirja vägivallaga vaikima sundida, ning vasakpoolseid, keda ta nimetab kaasajooksikuteks.

Intervjuus Prantsuse ajakirjale Le Point ütles Sourisseau, et 2015. aastast ei ole sisuliselt midagi muutunud: „Kui me avaldaksime needsamad karikatuurid uuesti, siis oleksime taas üksi. Rünnak ei muutnud inimesi julgemaks, vastupidi.“

Allikas: Breitbart