Lenini mahamatmine on Venemaal taas päevakorral, kuid ühiskond pole selleks veel valmis

Maailm,
Lenini kuju
©AFP Photo/Scanpix
Lenini kuju

Ettepanek Venemaa kommunistliku riigi looja mahamatmiseks tuli seekord ühe kahtlase tegelase poolt, kuid tšetšeenide saatust arvestades pole selles midagi imelikku.

Tšetšeeni Vabariigi diktaatorist president Ramzan Kadõrov on teinud avalduse, mida võib isegi toetada — kõrvaldada ajaloo suurimate timukate Uljanov-Lenini ja Džugašvili-Stalini surnukehad avalikust ruumist.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kadõrov pooldab võimalikult kiiret otsust matta Nõukogude Liidu rajaja Vladimir Uljanovi (Lenini) surnukeha, samuti saata tema ametijärglase Jossif Stalini põrm tema kodumaale Gruusiasse, vahendab BNS.

“Kui minult küsitaks, langetaks selle otsuse täna, ootamata homset. Milleks piinata Lenini laipa, iga päev seda puhastada, hoida seda muumiat korras? Kes seda vajab, see ei ole ju püha inimene?! Minu kindel veendumus – Lenini põrm tuleb maha matta, Stalini oma aga saata tema kodumaale Gruusiasse,” ütles Kadõrov Interfaxile.

“Milleks Stalini haud Moskvas, pealegi Kremli kõrval?! Kui palju venemaalasi hukkus, piinati surnuks, sattus tema pärast laagritesse. Omal ajal hävitas ta 300 000 tšetšeeni ja ingušši. Tema käsul tapeti lapsi, naisi, vanureid, põletati külasid. Vaat mis kangelane ta on!” ütles Tšetšeenia juht, “Ja minu jaoks on ta kurat, kurjategija, viimane türann! Vaat, kes ta on – terrorist! Ja üldse, kui ma tema nime kuulen, hakkavad mul erutusest ja vihkamisest käed higistama.”

Stalini käsul küüditati Balti rahvaste kõrval ka arvukalt Põhja-Kaukaasia rahvaid, sealhulgas tšetšeene, kusjuures sageli kogu konkreetne rahvas, sama saatus tabas ka krimmitatarlasi ja volgasakslasi.

Kadõrovit ennast süüdistatakse inimõiguslaste poolt arvukates inimsusevastastes kuritegudes, peale selle on ta ka Venemaa presidendi Vladimir Putini veendunud liitlane, kuigi sageli talle tülikas. Tšetšeenias aga on loodud üsnagi konservatiivne islamiühiskond ning seda Venemaa koosseisu kuuluvat vabariiki peetakse de facto iseseisvaks, sest paljud Vene Föderatsiooni seadused seal ei kehti.

Vene ühiskonnas liigub juba ammugi soovitus kahe diktaatori jäänustest vabaneda, eriti on osundatud vajadusele kõrvaldada Lenin Kremli ääres asuvast mausoleumist, mis lõpetaks tema kummardamise. Uljanovite elusolevad järeltulijad on nõus tema surnukeha matmisega Peterburi, kuid Venemaa ühiskond ei tundu selleks veel valmis olevat. Lenini kujud on peaaegu kõigis Venemaa linnades veel aukohal.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused