Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Liberaalid lihtsalt ei oska kaotada – Poola näite varal

-
17.07.2020
Poola võidukas president Andrzej Duda.
© Scanpix

Kes meenutab USA presidendi Donald Trumpi valimist või Brexitit, sellele meenub seegi, kuidas USA demokraadid üritasid igati tulemust vaidlustada ja Brexiti puhul sooviti uut referendumit (mis annaks “õige” tulemuse) – ega Poola paduliberaalid paremad pole.

Poola peamine opositsioonikoalitsioon vaidlustas neljapäeval valimistulemuse, mis jättis parempoolse erakonna Seadus ja Õiglus (PiS) toel võimule president Andrzej Duda.

Erakond Kodanikeplatvorm (PO), kelle kandidaat Rafal Trzaskowski kaotas napilt (poole miljoni häälega) 12. juuli hääletuse, ütles, et ülemkohtusse on esitatud apellatsioonkaebus, milles viidatakse rikkumistele ja süüdistatakse avalik-õiguslikku telekanalit TVP erapoolikuses.

“Me taotleme valmiste tühistamist,” kinnitas Kodanikeplatvormi juht Borys Budka ajakirjanikele. “Need valimised ei olnud võrdsed ega üldised. See ei olnud aus,” ütles Budka ning selgitas, et kogu riigiaparaat töötas Duda toetuseks.

Duda võitis 51 protsendiga Trzaskowski 49 protsendi vastu. Sama tulemusega võitis Duda ka 2015. aastal oma rivaali Komorowskit.

Esitatud kaebus sisaldab 2000 inimese teateid rikkumiste kohta. Need puudutavad valijate registreerimist, hääletussedelite hilinenud väljasaatmist ning välisriikides hääletamisega seotud küsimusi. Seega on tegu pigem organisatoorsete küsimustega

Vasakpoolne parlamendiliige Barbara Nowacka ütles, et esitas kaebuse, sest hääletus polnud “aus”. “Kui laseme sellel täna niisama minna, siis järgmiste valimiste puhul on haare juba palju tugevam,” ütles ta.

Seimi esimees Elżbieta Witek valitsevast Seaduse ja Õigluse parteist ütles kommentaariks, et igaüks võib kaebuse esitada. “Need kaebused vaadatakse läbi, aga ma ei usu, et ükski neist mõjutaks valimiste tulemust,” ütles ta.

Põhiseaduse järgi on ülemkohtul 3. augustini aega otsustada, kas valimised tuleb tühistada või mitte.

OSCE valimisvaatlusbüroo ODIHR ütles esmaspäeval, et neid valimisi “ähmastas” avalik-õigusliku televisiooni kallutatud meediakajastus. Avalduses tuuakse esile avaliku ringhäälingu “homofoobne, ksenofoobiline ja antisemiitlik retoorika”.

“Poliitiline polariseerumine ning erapooletuse puudumine avalik-õiguslikus meedias hälbis hästi korraldatud valimistest,” ütles ODIHR-i missiooni juht Thomas Boserup.

“Kampaanias puudus dialoog; samas on aga eriti tähtis, et demokraatia püsiks erinevuste tunnustamisel ja peaks lugu kõikide õigustest, mitte ainult võimulolijate õigustest,” ütles vaatlusmissiooni juht.

Kogu see liberaalide jutt on selge näide põhjuse otsimisest, et oma lüüasaamist mitte tunnistada ja üritada tulemus enda kasuks keerata. Näiteks ei üritatagi üheski liberaalses riigis valimiskampaanias konservatiividega dialoogi pidada – näiteks Saksa AfD, Soome Põlissoomlaste või Eesti EKRE-ga.

Ka Eestis märatses Reformierakond pikalt, suutmata tunnistada demokraatia reegleid, et kui teiste loodud koalitsioon on suurema toetusega kui nende plaanitav, ja neid nende ülbuse pärast valitsusse ei taheta, siis tulebki järgmiste valimisteni opositsioonis istuda.

Liberaalide oskamatuse taga kaotust tunnistada on see, et nad on liiga kaua suures osas Euroopast võimul olnud ja peavad oma marksismiga ülenuumatud ideoloogiat ainuõigeks, millest tuleneb ka üha süvenev teisitimõtlejate ründamine. (BNS-UU)