Liibüas valitseb kaos ja keskaeg

AFP_NS0ZU

Liibüas Tripolist lõunas tapeti kolmapäeval rünnakus kindral Khalifa Haftari sõdurite kontrollipunktile 11 inimest, teatas Haftari vägede pressiesindaja.

“Vähemalt üheksal sõduril raiuti pea maha… lisaks tapeti samal viisil kaks tsiviilelanikku 500 kilomeetrit Tripolist lõunas,” sõnas kolonel Ahmad al-Mesmari, kes süüdistas rünnakus äärmusrühmitust Islamiriik (IS). Seni aga pole keegi veel koidikul aset leidnud rünnaku eest vastutust võtnud.

Haftar ei tunnusta Tripolis paiknevat ÜRO toetatud ühtsusvalitsust ning toetab sellega rivaalitsevat valitsust, mis on võimul riigi idaosas.

Analüütikute ja sõjaväeallikate sõnul on IS endiselt Liibüas aktiivne, seda eriti tohutu territooriumiga riigi lõunaosas, seda vaatamata asjaolule, et mullu detsembris kaotati oma kants Sirtes.

Liibüa on olnud kaoses pärast 2011. aastat, mil NATO toetusega revolutsiooni käigus kukutati ja tapeti riigi kauane diktaator Muammar Gaddafi.

Pärast seda on tekkinud võimuvaakumis ja territooriumi üle peetavas võimuvõitluses tugevalt kanda kinnitanud nii džihadistid, relvakaubitsejad, inimsmugeldajad, aga ka erinevad võimupooled ning kümned erinevad omakaitseüksused.

AFP – BNS

FOTO: Scanpix

Kommentaarid