London Bridge`i noarünnaku sooritaja oli juba teada äärmuslane, kuid sai ikkagi järjekordse kuriteo toime panna

Rubriik Maailm On
- Updated
©AP/Scanpix
Londoni noarünnaku toimumispaigal.

Scotland Yard on nüüdseks teinud kindlaks eilse London Bridge’i noarünnaku toimepanija, kelleks osutus 28-aastane Usman Khan. 2012. aastal mõisteti mees kaheksaks aastaks vangi terrorirünnaku planeerimise eest Londoni börsil, kuid karistust vähendati hiljem ja ta vabastati lõpuks 2018. aastal ennetähtaegselt, ehkki pidi endiselt kandma jalavõru.

Kuigi kriminaalhooldusnõukogul oli kohustus veenduda Khani vanglast vabastamise eel tema ohutuses, väidab nõukogu, et nemad ei ole mingit vastavat raportit esitanud ja Khan vabastati ilmselt automaatselt.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Võltspommivesti kandnud Khan jõudis rünnata London Bridge’il noaga viite inimest, kellest üks mees ja üks naine surid ning kolm inimest said raskelt vigastada. Politsei lasi terroristi maha.

Enne London Bridge’i noajooksu ähvardas Khan lasta õhku Cambridge’i ülikooli kriminoloogia osakonna Fishmongers’ Halli hoone, kus ta osales endistele vangidele mõeldud reintegratsiooni seminaris.

20. detsembril 2010 arreteeriti Khan, kes oli plaaneerinud koos üheksa teise Al-Qaedaga seotud isikuga pommirünnakut Londoni börsi vastu jõululaupäeval. Khani arreteerimisel leidis politsei käsitsikirjutatud nimekirja teistest planeeritud sihtmärkidest, mille hulgas olid näiteks Ameerika Ühendriikide suursaatkond Londonis, Londoni tolleaegse linnapea Boris Johnsoni kodu, St. Pauli katedraali reverendi ja kahe rabi kodud.

Ühtlasi olid nad viinud läbi vaatlusi teiste võimalike sihtkohtade ründamiseks nagu näiteks Big Ben, Westminster Abbey, London Eye. Lisaks plaanisid nad saata postiga viis pommi Londoni sünagoogidesse ja saientoloogia kiriku peakorterisse.

Khani enda sõnul oli tema ja tema kaasdžihadistide jaoks olemas vaid kolm võimalikku stsenaariumi: võit, märterlus või vangla. Khan jättis teismelisena kooli pooleli ja veetis seejärel aastaid Pakistanis. Suurbritanniasse naastes hakkas ta tegelema äärmusislami levitamisega internetis ja talle tekkis arvestatav hulk järgijaid. Ta plaanis kasutada oma vanemate maad Kashmiris terroristide väljaõppelaagri jaoks ning lootis kehtestada sealses regioonis šariaadi seadused.

Allikad: Daily Mail, The Telegraph

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused