Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lord Sumption: Suurbritanniat ähvardab totalitarism

-
01.11.2020
London
© Scanpix

Suurbritanniat ohustab totalitarism ja politseiriigiks muutumine, hoiatas jurist, kirjanik ning endine ülemkohut kohtunik lord Sumption. Zoomi kaudu peetud iga-aastasel Cambridge Freshfieldsi õigusteaduste loengus kritiseeris lord Sumption teravalt Ühendkuningriigi valitsuse Covid-19 pandeemia poliitikat.

Ta alustas oma loengut sellega, et süüdistas riiki sunnipoliitika rakendamises seninägematus ulatuses. „Riik on võtnud politseid rakendades tugeva juriidilise kontrolli alla kogu elanikkonna eraelu: selle, kuhu inimesed võivad minna, kellega nad tohivad kohtuda ja isegi selle, mida nad tohivad teha oma kodus. Inimesed on olnud kolm kuud sisuliselt koduarestis ja nad on tohtinud teha vaid väga väheseid asju, mis on heaks kiidetud ministrite poolt. Seda kõike on tehtud ministrite tasemel, parlamendi minimaalse osalusega. Tegemist on meie riigi ajaloo kõige tõsisema sekkumisega isikuvabadustesse,“ ütles lord Sumption.

Tema sõnul on mitmed valitsuse meetmed ilmselt ebaseaduslikud. Ta viitab piirangute aluseks olevale rahvatervisega seotud seadusele, mis on suunatud nakatunud inimeste isoleerimisele ega kirjuta ette mingeid kontrollimeetmeid tervetele inimestele. Ka esialgne riigi sulgemine oli lord Sumptioni arvates ebaseaduslik.

„23. märtsil antud pressikonverentsil kuulutas peaminister välja riigi sulgemise ja andis edasi n-ö juhised inimestele. Ta ütles, et peatatud on kõik avalikud kogunemised, milles osaleb enam kui kaks inimest ja keelas kõik seltskondlikud üritused, välja arvatud matused. Politsei teatas kohe seejärel, et hakkab piirangutest kinni pidamist hoolega kontrollima.“ Lord Sumptioni sõnul oli see kõik üks suur bluff, sest valitsusel ei ole seaduse järgi selliste regulatsioonide kehtestamise õigust.

Lisaks tundis lord Sumption muret politseile antud võimu pärast. Tema arvates on politsei oma võimupiirid täielikult ületanud. Näiteks teatasid mitmed politseikonstaablid, et hakkavad kontrollima inimesi, vältimaks „ebaolulisi“ tegevusi. Näiteks lubas üks hakata läbi vaatama inimeste ostukorve, et keegi ei ostaks midagi sellist, mida politseinikud peavad „ebaoluliseks“.

Mõnel pool seadsid politseinikud üles teesulgusid, millega nad samuti ületasid oma võimupiire. Derbyshire’i politseijaoskond kasutas inimeste jälgimiseks droone ning avaldas siis video inimestest, kes tegid looduses sporti, ehkki selline õigus oli inimestel igati olemas. „Politsei väitis [kirjas järelepärimisele] sisuliselt, et kriisiolukorras on politseil õigus teha ükskõik mida, ilma et peaks liialt muretsema oma juriidiliste volituste pärast. Mina nimetan seda politseiriigiks,“ ütles lord Sumption.

Tema arvates on valitsuse propaganda hirmutanud inimesed ära; turvalisuse sildi all palutakse riigilt autoritaarset kaitset. „Avalikkus ei ole hakanud veel arugi saama, kui tõsine on olukord meie riigis. Paljudel, võib-olla ka enamusel, on ükskõik ja neil on ükskõik, kuni on liiga hilja. Nad tajuvad instinktiivselt, et eesmärk pühendab abinõu – kõigi totalitaarsete valitsuste tavapärane moto. Ent ühiskonnana hoiab meid koos just see nn abinõu, mille abil me asju teeme. See on üldine austus ühiselt tehtavate otsuste vastu, isegi kui me otsuse endaga ei nõustu.“

Lord lisas, et praegust otsuste vastuvõtmise moodust on raske heaks kiita ja pelgab, et selline autoritaarne poliitika jätkub ka pärast praeguse kriisi lõppu. „Järgnevatel aastatel näeme ilmselt äärmuslikke ja püsivaid muutusi riigi ning kodanike vahelistes suhetes. Sellega kaasnevad sama fundamentaalsed muutused meie omavahelisest suhetes, mille märksõnadeks saavad umbusk, käegalöömine ja vastastikune vaenulikkus. On tavapärane, et autoritaarsed valitsused püüavad valitsetavat ühiskonda killustada.“

Lord Sumption leiab, et Ühendkuningriigis on demokraatiaga ilmselt lõpp. „Asemele tuleb nime järgi demokraatia, mida iseloomustab arutelude ja konsensuse vähesus ning mis kujutab endast autoritaarset reaalsust; midagi, mis meeldib meile kohe tunduvalt vähem.“

Allikas: Breitbart