Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lõviosa Islamiriigi naftaekspordist läheb Iisraeli

08.12.2015
ISIS-Oil

Islamiriigile tagavad rahalise sissetuleku eelkõige Iraagis vallutatud naftaväljad ja sealse nafta müük mustale turule. Islamiriigi nafta peamine importija on Iisrael, annab teada Iisraeli äriväljaanne Globes.

Iga päev toodab Islamiriik 20 000 kuni 40 000 barrelit naftat. See toob islamistidele päevas sisse keskmiselt 1–1,5 miljonit dollarit.

Naftat ammutatakse Süürias Dir A-Zurist ja kahelt Iraagi naftaväljalt. Sealt veetakse see Zakhu linna, mis asub Süüria, Iraagi ja Türgi piiride kokkupuutepunkti lähedal ja kus enamik elanikke on kurdid. Zakhusse saabuvad samal ajal Türgi ja Iisraeli vahendajad. Kui nad on hinna osas kokkuleppele jõudnud, smugeldatakse nafta üle Türgi piiri Silopisse, märkides selle allikaks Iraagi Kurdistani.

Silopis müüakse nafta Iisraeli vahendajale 15–18 dollari eest barreli kohta (WTI ja Brent Crude maksavad praegu 41 ja 45 dollarit barrelist). Iisraeli vahendaja on viiekümnendates aastates mees, kellel on Kreeka ja Iisraeli topeltkodakondsus. Ta on tuntud kui onu Farid. Onu Farid transpordib nafta Türgi sadamatesse, kus see laaditakse laevadele ja veetakse Iisraeli ning teistesse sihtpunktidesse.

Augustis teatas Financial Times, et Iisrael saab 75 protsenti oma naftast Iraagi Kurdistanist. Üle kolmandiku sellest liigub läbi Türgis asuva Ceyhani sadama, mida Financial Times peab võimalikuks väravaks Islamiriigi naftale.

Al-Araby on avaldanud detailse analüüsi, kuidas Islamiriigi nafta Iisraeli jõuab.