Martin Helme: Kataloonia iseseisvumine on praeguseks vältimatu

Rubriik Maailm On
Martin Helme
©UU
Martin Helme peab eelmise aasta suurimaks saavutuseks poliitika ekrestumise.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees, EKRE riigikogu fraktsiooni juht Martin Helme kirjutas oma sotsiaalmeediakontol, et Kataloonia parlamendi otsus kuulutada välja iseseisvus muudab olukorda väga põhimõtteliselt.

“Olen varem olnud üsna ükskõikne sel teemal, kuna ma ei olnud veendunud, et katalaanid ja nende poliitiline eliit Hispaaniast lahku löömist ise väga tõsiselt võtsid. Tänaseks on selge, et Kataloonia juhtkond on iseseisvusele kompromissitult pühendunud ja sama selge, et neil on selleks suure osa rahva vankumatu toetus. Keegi ei tegele niisama poliitiliste pooside võtmisega olukorras, kus Hispaania valitsus on ähvardanud nii regionaalse valitsuse liikmeid kui parlamendisaadikuid 30-aastase vangistusega riigireetmise eest ja seistakse silmitsi verevalamisega tänavatel ja tõsiste majanduslike tagajärgedega,” kirjutab Helme.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tema hinnangul on Kataloonia iseseisvumine praeguseks vältimatu. “Sama vältimatu on Hispaania valitsuse katse seda jõuga ära hoida. Politseiga seda enam teha ei suudeta, jääb järgi vaid sõjaväe kasutamine. Sisuliselt tähendab see Euroopas ühe riigi sees ühe piirkonna okupeerimist. Taolist asja ei ole võimalik heaks kiita. Kui katalaanid näitavad, et nad on valmis kandma ohvreid – nii majanduslikke kui vabadust ja verd ohverdades -, siis on nad näidanud, et nad väärivad oma riiki. Sellisel juhul ei ole võimalik öelda, et Hispaania terviklikkus ja põhiseadus on tähtsam, kui rahva enesemääramisõigus. Katalaanide iseseisvust tuleb tunnustada. Eesti valitsus ei tohiks mingil juhul minna kaasa euroliidu ametliku retoorikaga, mis lähtub reflektiivselt impeeriumi vaenulikkusest rahvusliku ärkamise ja suure tüki küljest lahku löömise suhtes,” on Helme veendunud.

Üleskutsed hoiduda vägivallast ja ettepanekud vahendada läbirääkimisi on EKRE riigikogu fraktsiooni juhi sõnul hiljaks jäänud. “Nüüd on vaja valida pool. Mina toetan Kataloonia iseseisvumist, kuna on selge, et sealse rahva tahte maha surumine saab olla võimalik vaid meetoditega, mis, nagu meile lakkamatult kinnitatakse, ei ole kooskõlas 21. sajandi liberaalsete väärtustega. Saame olema taaskord tunnistajaks Eesti ja euroliidu poliitladviku õõvastavale kahepalgelisusele ja vabadusevaenulikkusele,” lisas Helme.

Kataloonia parlament kiitis 27. oktoobril heaks ühepoolse iseseisvusdeklaratsiooni, mille järel Hispaania parlament peatas Kataloonia autonoomia kehtivuse ja Hispaania peaminister Mariano Rajoy saatis vastavalt senatilt saadud volitustele laiali Kataloonia parlamendi ning kuulutas Kataloonias 21. detsembriks välja valimised.

Rajoy tagandas ametist Kataloonia presidendi Carles Puigdemonti, tema asetäitja Oriol Junquerase ja kogu piirkonna valitsuse. Ta lisas, et vabastas ametist ka Kataloonia politseijuhi. Hispaania prokuratuur esitab Kataloonia  ametist tagandatud presidendi vastu ka süüdistuse mässus, lubas prokuratuuri esindaja 27. oktoobri õhtul pärast Kataloonia regionaalparlamendis heaks kiidetud iseseisvusdeklaratsiooni. Hispaania seaduste alusel võib “mässus” süüdi mõistetut karistada kuni 30-aastase vangistusega.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused