Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

TÄIENDATUD: Merkel ja Prantsuse välisminister kutsusid Erdogani õigusriigi põhimõtteid järgima

16.07.2016
merkel erdogan

Saksa liidukantsler Angela Merkel mõistis laupäeval kõige karmimalt hukka nurjunud riigipöörde Türgis, ent kutsus president Recep Tayyip Erdoğani vandenõulaste kohtlemisel õigusriigi põhimõtteid järgima.

“Läinudöiste traagiliste sündmuste eest vastutajaid saab ja tuleb kohelda üksnes õigusriigi põhimõtteid järgides,” ütles ta.

Reede õhtul alanud riigipöördekatses jättis elu üle 250 inimese.

Vaatlejate arvates kardab Merkel, et Erdogan võib surmanuhtlust taastades likvideerida temavastase (sealhulgas demokraatliku) opositsiooni ning kehtestada putinistliku või idamaist tüüpi diktatuuri, mis oleks tagasilöögiks Türgiga tehtava tiheda koostöö osas migratsioonikriisi leevendamisel.

Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault hoiatas pühapäeval samuti Türgi presidenti Recep Tayyip Erdoğani nurjunud riigipöördekatse kasutamise eest “blankovekslina” oma vastaste vaigistamiseks.

“Me tahame, et õigusriik töötaks Türgis korralikult,” ütles Ayrault telekanalile France 3, hoiatades Türgi võime puhastuste eest.

Türgis algas reede õhtul sõjaväelise riigipöörde katse, mis suruti laupäeva pärastlõunaks maha. Türgi valitsuse andmetel hukkus riigipöördekatse käigus 161 sõdurit ja tsiviilisikut ning üle 100 riigipööraja.

Võimud on riigipöördekatse järel vahistanud üle 6000 inimese. Lisaks sõjaväelastele on Türgi võimud pidanud kinni ka sadu kohtunikke ja prokuröre.

Ayrault seadis riigipöördekatse valguses küsimärgi alla Türgi usaldusväärsuse võitluses äärmusrühmitusega Islamiriik (IS).

Tema sõnul on viimase paari päeva vägivaldsed sündmused tekitanud küsimusi. “Ühest küljest on esil küsimus usaldusväärsusest, teisest küljest tõepoolest kahtluse element,” lausus Prantsuse välisminister.

AFP-BNS-UU

Foto: Scanpix