Midagi uut: president Macron kritiseerib islamit

Maailm,
- Updated
©Scanpix
President Emmanuel Macron tutvustab oma seisukohti islamiseerumise kohta.

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles reedel kauaoodatud kõnes võitlusest islamiradikalismiga Prantsusmaal, et islam on usk, mis on kriisis üle kogu maailma.

Islamiusu kriis on Macroni sõnul tingitud selle positsioonide äärmisest karmistumisest. “Islam on usk, mis on kriisis üle kogu maailma, mitte ainult meie riigis,” ütles ta.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

President lubas, et valitsus tuleb detsembris välja eelnõuga tugevdada 1905. aasta seadust, millega kirik riigist ametlikult lahutati. Usu haridus- ja avasektorist väljaajamisel järeleandmisi ei tehta, ütles ta.

Meetmete eesmärk on astuda vastu kasvavale radikaliseerumisele ja parandada “meie võimet koos elada”, lausus Macron.

“Sekularism on ühtse Prantsusmaa tsement,” rõhutas ta, kuid lisas, et islamiusksete häbimärgistamine oleks arutu.

Seadusega lubatakse inimesel kuuluda mistahes usulahku ta soovib, ütles Macron, ent usukuuluvuse avalikku väljanäitamist ei saa mingil tingimusel lubada koolides ega avalikus teenistuses.

Macroni sõnul on valitsuse eesmärk “vabastada” islam Prantsusmaal välismõjudest, parandades seejuures mošeede rahastamise järelevalvet.

Lähema tähelepanu alla tulevad ka koolid ja ühendused, mis tegelevad peaasjalikult usukogukondadega.

Prantsusmaa on viimastel aastatel olnud sunnitud põhjalikult järelemõtlema oma vabariiklike väärtuse üle, mida on paljude hinnangul ohustama hakanud islamiäärmuslus ja rida terrorirünnakuid alates 2015. aastast.

Macron võttis sõna nädal pärast noarünnakut Pariisis, ajalehe Charlie Hebdo endise kontori juures. Valitsus mõistis rünnaku hukka kui “islamiterrori”.

Charlie Hebdot rünnati 2015. aastal, kui äärmuslased tahtsid kätte maksta prohvet Muhamedi pilapiltide avaldamise eest.

Debatt väljendusvabaduse üle lahvatas ka jaanuaris, kui üks teismeline sai tapmisähvardusi pärast islamivastast postitamist Instagramis.

Ühiskondliku lõhe tõi sel kuul välja tõik, kus grupp seadusandjaid lahkusid pearätiga tudengi saabumise järel protestiks parlamendisaalist.

Maailma liberaalne meedia kirjutab väga vähe Lääne-Euroopa islamiseerumisest, mis on eriti tuntav Prantsusmaal ja Suurbritannias, kus on terved piirkonnad islamiusulise sisserändajate enamusega ja vastuolud verevalamise piiril.

Selle taustal on Prantsusmaa presidendi jõuline sõnavõtt tervitatav, eriti kui see loob kontrasti Merkeli Saksamaa ülileebele suhtumisele sisserändesse. (AFP-BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused