Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Migrandikriis ei ole Poolat ja EL-i lepitanud

-
18.11.2021
Suurem osa Poola rahvast on tüliküsimustes oma valitsuse taga.
© Scanpix

Varssavi ja Brüssel on küll moodustanud ühisrinde Valgevene rändekriisi vastu, kuid analüütikute sõnul ei laiene koostöö ammusele tülile kohtusüsteemi sõltumatuse üle.

Euroopa Liit on näinud aastaid probleemi Poola kohtureformides, mida Brüssel peab demokraatiat õõnestavaks, Poola võimupartei Seadus ja Õiglus (PiS) väitel on need aga vajalikud kohtunikkonna korruptsiooni väljajuurimiseks.

Vastasseis teravnes oktoobris, kui Poola konstitutsioonikohus seadis kahtluse alla EL-i õiguse ülimuslikkuse. Euroopa Kohus andis Varssavile käsu maksta miljon eurot trahvi päevas, kuni Poola ei peata vaidluste keskmes oleva kohtu “distsiplinaarkoja” tööd.

Migrandilaine Valgevene-Poola piiril on vaidlused Poola õigussüsteemi üle mõneks ajaks tagaplaanile tõrjunud.

Tuhanded peamiselt Lähis-Idast pärit migrandid on koondunud Valgevene-Poola piirile ja loodavad pääseda Euroopa Liitu. Lääs süüdistab olukorra tekitamises Valgevene presidenti Aleksander Lukašenkot, kes tahab maksta kätte sanktsioonide eest.

Poliitikaekspedi Marcin Zaborowski sõnul on EL-i suhtumine Poolasse migrandikriisi tõttu osavõtlik. Euroopa Komisjon toetab Poolat ja enamik liikmesriike on kinnitanud solidaarsust.

“Euroopa avalik arvamus on samuti selles küsimuses suuresti Varssavi poolel ja mitte üksnes immigratsioonivastase meelsuse tõusu tõttu,” ütles mõttekoja Globsec poliitikadirektor Zaborowski.

Ehkki piirijulgeoleku probleemid on õigusriigikonflikti varju jätnud, ei ole vaatlejate sõnul märke, et Brüssel sooviks selle vastasseisu unustada.

Zaborowski sõnul ei ole Brüsseli mõistev suhtumine Varssavi seisukohtadesse piirikonfliktis kuidagi seotud teiste probleemidega, mis mürgitavad endiselt Poola suhteid EL-iga. “Varssavi konflikt Euroopa Kohtu ja komisjoniga õigusriigi üle on lahendamata ja miski ei osuta EL-i institutsioonide taganemissoovile.”

Euroopa Komisjon ootab Poolale ette nähtud 36 miljardi eurose taastekava heakskiitmisega. Euroopa Parlamendi mõned fraktsioonid saatsid sel nädalal Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile kirja, milles soovitavad Poolale raha enne mitte anda, kui ta järeleandmisi teeb.

Neljapäeval ja reedel külastab Euroopa Komisjoni õigusvolinik Didier Reynders Varssavit, et konflikti üle läbirääkimisi pidada.

“Valitsusel ei ole oodata mingit leebumist lihtsalt piiriprobleemi esilekerkimise tõttu,” ütles politoloog Stanisław Mocek. “Euroopa Liit ei taha luua Poolaga pretsedenti, et riiki justkui premeeritakse ebaseadusliku käitumise eest,” lisas ta. “Teisalt on meil ka oht EL-i piirile ja selles küsimuses on valdav seisukoht, et piiri tuleb kaitsta. Nii et need on kaks eri teemat.”

Mocek lisas, et ka piiriprobleemi puhul on Poola valitsus märki andnud, et tahab lahendada selle omal käel, ilma EL-i riikide või Euroopa Komisjoni pealetükkiva abita. “Nii et ka siin on mõningad reservatsioonid, mistõttu ei ole ette näha ka leebemat suhtumist varasematesse probleeidesse nagu trahvid.” (AFP-BNS)