Mille eest Jussi Halla-aho 2012. aastal süüdi mõisteti?

Rubriik Maailm On
©EPA/Scanpix
Põlissoomlaste liider Jussi Halla-aho.

EKRE liige Soomes Paul Oja meenutab seda, mille eest karistati omal ajal Põlissoomlaste praegust liidrit Jussi Halla-ahot – eks ikka islami kritiseerimise eest!

“17. aprilli Iltalehti avaldas loo sellest, et värskete parlamendisaadikute seas on viis inimest, kes on lähiminevikus kohtulikult karistatud, ja kõik nad kuuluvad Põlissoomlaste ridadesse. Ajavahemikuks, mille vältel tehtud kohtuotsuseid uuriti, oli millegipärast võetud 2012 – 2019.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Algul pani mõtlema, et miks just alates 2012. aastast? Nagu selgus, imestamiseks polnud siiski põhjust. Nii sai veel kord läbi kedrata vana mantrat sellest, et „Ülemkohus mõistis Jussi Halla-aho 2012. aastal süüdi usurahu rikkumises ja ässitamises rahvusrühma vastu“.

On nähtavasti sobiv aeg valgustada tolle otsuse tausta, sest peavoolumeedia seda tavaliselt ei tee.

Asi sai alguse Halla-aho 03. 06. 2008 avaldatud blogikirjutisest, kus ta esitas järgmise väite: „Prohvet Muhammad oli pedofiil ning islam on pedofiiliat pühaks pidav usk, pedofiiliausk. Pedofiilia on Allahi tahe.“

Tõestuseks toob ta Koraanis sisalduva loo sellest, kuidas 50-aastane Muhammad kihlus 6 – 7 aastase Aishaga ja „nende liit sai täielikuks“, kui Aisha oli 9-aastane. Koraan on muslimite meelest Jumala sõna, milles ei kahelda, ning Muhammad on prohvet, kelle kõik teod on Jumalale meelepärased. Nende andmete põhjal on kaunis raske tulla teistsugustele järeldustele kui Halla-aho.

Jussi Halla-aho sai samas blogikirjutises hakkama veel teise andestamatu pahateoga.

Ta tsiteeris Oulus ilmuva päevalehe Kaleva juhtkirja, kus oli väidetud, et juuatäis peaga tapmine olevat soomlaste „rahvuslik, ehk isegi geneetiline olemuslik omadus“. Soome ajakirjandust kontrolliv organisatsioon Avaliku Sõna Nõukogu ei hakanud isegi käsitlema väite kohta esitatud kaebust.

Halla-aho märkis: „Me ei saa ju oletada, et eri inimeste kohta kehtiksid Soomes erinevad reeglid“, ja esitas järgmise väite: „Möödujate röövimine ja maksumaksjate rahal parasiteerimine on somaallaste rahvuslik, ehk isegi geneetiline olemuslik omadus“.

2008. aasta suvel netti üles riputatud lugu kaevati muidugi kohtusse. See läbis alamastme kohtu ja õuekohtu ning jõudis lõpuks välja Soome Ülemkohtusse, mis pärast hääletamist (tulemus 3:2) tegi 2012. aastal süüdimõistva otsuse. Otsus mõistis Halla-aho maksma 400 eurot trahvi ja kohustas teda kustutama teatud osad oma blogikirjutisest. Aga netist ei kao miski lõplikult ja käesolevas loos on tegemist autentsete algupäraste tsitaatidega.

Mõtlev lugeja võib Halla-aho hukkamõistjatega nõustuda või mitte. See on igatahes ainus süütegu, mille eest Halla-aho on kohtulikult karistatud.

Halla-aho ise imestab, et vanad blogitekstid, mille kohta talle küsimusi esitatakse, on kõik üle kümne aasta vanad ja on ilmumisest saadik netis vabalt kõigile huvilistele lugeda. Muist tekste on ta, tõsi küll, kustutanud. Ometi kerkivad nendega seotud küsimused regulaarselt pinnale just pärast järjekordseid valimisi. Seepärast on ta loobunud kommenteerimast neidsamu vanu asju samal kombel üha uuesti ja uuesti.

Tundub, et sallivatel ajakirjanikel jääb Põlissoomlaste diskrediteerimiseks kõlblikku laskemoona kogu aeg vähemaks. Ei jää muud üle kui vanu asju jälle ja jälle esile tuua.

Helsingin Sanomate küsimustele taas kord samade asjade kohta vastas Halla-aho tekstisõnumiga: „Nagu öeldud, ei ole vaja aastast aastasse samu vanu asju uuesti läbi vändata. Teie võite seda muidugi teha. kui te seda tõhusaks strateegiaks peate.“

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused