Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mõistus võidab: Austraalia astus välja sooneutraalse sõnakasutuse pealetungi vastu

-
24.03.2021
Austraalia võib mõistuse säilitanud riigina enda üle uhke olla. (Foto: Scanpix)

Austraalia senat võttis vastu otsuse, millega keelatakse riigi ametlikes dokumentides nn sooneutraalsete sõnade ja väljendite kasutamine, kuna see “moonutab inimkonna bioloogilist olemust”.

Parempartei One Nation senaatori Malcolm Robertsi esitatud eelnõu kutsus valitsust üles loobuma igasugusest sooneutraalsest sõnakasutusest ja tagama, et seda ei tehtaks ka ametlikes dokumentides, seadustes, ametlikel veebilehtedel või ametlikes koolitusmaterjalides.

Eelnõu võeti vastu kahe poolthäälega, 33-31, ja valitsuse toetusel.

Tasmaania liberaalne senaator Jonathan Duniam selgitas enne hääletust valitsuse seisukohta: „Valitsus toetab iga inimese õigust kasutada talle sobivaid asesõnu või kirjeldusi ja julgustab austama teiste inimeste eelistusi. Valitsuse keelekasutus suhtlusel lähtub suhtluseesmärgist ja on sihtrühma suhtes lugupidav.“

Eelnõus märgiti, et inimese bioloogilist olemust ning omavahelisi suhteid iseloomustavad traditsioonilised tunnused nagu „ema, isa, poeg, tütar, vend, õde, poiss, tüdruk, vanaema, vanaisa, tädi, onu, naiselik, mehelik, naine, mees, proua, härra“ jne.

„Laiaulatuslikku ja tõelist kaasamist ei ole võimalik saavutada bioloogiliste ja inimsuhteid kirjeldavate omaduste moonutamisega,“ seisis dokumendis. „Inimese isiklik eelistus teda kirjeldavate väljendite ja asesõnade valimisel ei tohi dehumaniseerida kogu inimkonda ega õõnestada sugude olemasolu.“

Senaator Roberts ütles The Epoch Timesile, et tüdrukust naiseks ja poisist meheks sirgumine on inimesele bioloogiline, emotsionaalne ja neuroloogiline protsess, mida ei tohi tunnistada kehtetuks lihtsalt põhjusel, et päris igaüks ei järgi sama rada.

„Me oleme nõus, et piisavalt informeeritud täiskasvanutel on õigus muuta oma sugu ja valida enda kõnetamiseks asesõnu, mille osas nad tunnevad end mugavalt, kuid see ei tähenda, et seda õigust tuleks laiendada ja võtta kõigilt ülejäänud inimestelt õigus kasutada asesõnu ja väljendeid, mille osas nemad end mugavalt tunnevad,“ ütles Roberts. „Kogu see marss sooneutraalse keelekasutuse suunas on trend ja selle eesmärgiks on saavutada kontroll. Asi ei ole sugugi lihtsalt bioloogias ja sugudes. Meil tuleb seista vastu ohtlikule, meid kõiki dehumaniseerivale liikumisele.“

Eelnõus toodi ka näiteid, kuidas ühe Queenslandi arsti sõnul olid väikesed lapsed segaduses ja läksid paanikasse, kuna ei teadnud, kas tohivad kasutada sõnu „poiss“ ja „tüdruk“.

Roheliste senaator Janet Rice valas oma frustratsiooni välja Twitteris: „Sellist s…tta võis eeldada One Nationilt,“ kirjutas ta 16. märtsil. „Kuid Morrisoni valitsus lihtsalt hääletas One Nationi jäleda, kitsarinnalise eelnõu poolt, millega keeldutakse tunnistamast transsooliste ja mittebinaarse sooga inimeste õigusi. Eelnõu läks läbi. Mis on saanud kõigi austraallaste valitsemisest? Tõprad!“

Roberts kommenteeris Rice’is sõnumit, öeldes, et Rice’il on arusaadavalt õigus oma vaadetele, kuid see ei ole sugugi kooskõlas kõigi austraallaste arusaamadega. „Senaator Rice’i kommentaarid ei ole kuidagi seotud kaasamisega, vaid esindavad pigem ühe väikese rühma nördimust,“ ütles Robert. „Meie meeste, naiste, emade, isade, poiste ja tüdrukute jaoks ei ole nende sõnade keelamises midagi progressiivset. See ei ole mitte kaasav, vaid lõhestav.“

Allikad: Epoch Times, The Daily Telegraph