Nagu arvata oligi – Greta Thunbergi seina äärde panemise hoiatust olevat valesti mõistetud

Maailm,
©ZUMAPRESS.com/Scanpix
Vihakõneleja Greta Thunberg Torinos.

Laupäevases sotsiaalmeedia kommentaaris ennustas Martin Helme ette just seda, mis jõudis juba õhtustesse uudistesse – Rootsi teismeline kliimaaktivist Greta Thunberg, kes ärgitas poliitikuid “seina äärde panema” (“put against the wall”), vabandas laupäeval oma väljenduse pärast, kui kriitikud tõlgendasid seda üleskutsena vägivallale.

“Kui see otsekohesus üldse meie üdini korrumpeerunud vasakmeedias kajastamist leiab, siis küllap tormavad omad teda kaitsma ja õigustama, seletama, et ta rääkis tegelikult sellest, kuidas poliitikutel tuleb selg vastu seina suruda, aga see on tavaline vasakpoolne valetamine,” hoiatas Martin Helme.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Thunberg märkis hiljem, et tegemist olevat sõnasõnalise tõlkega rootsi keelest (“att ställa någon mot väggen”), kus see väljend tähendavat kellegi sundimist raskete küsimustega olukorda, kus neile tuleb ka vastust anda.

Tegu on ilmselge valega, sest teismeline autismispektri häirega tüdruk ei improviseeri oma kõnedes ühest keelest teise, vaid tema kõned on ette kirjutatud. Tema ÜRO kõne järel peetud pressikonverentsil oli selgelt näha, kuidas Thunberg oli hädas vastamisega nendele küsimustele, mis tulid ajakirjanikelt väljaspool stsenaariumi.

Thunberg säutsus, et tema ja temast innustust saanud noorteliikumine on igasuguse vägivalla vastu. “See on ütlematagi selge, kuid ma ütlen seda siiski,” kirjutas ta.

Tegelikult pole see ütlemata selge – kliimaaktivisti üleskutsed nõuavad alati survestamist ja sundimist, et kliimaleppeid jõuliselt ellu viia, ilma et kellelgil oleks vasturääkimise õigust.

Vasakpoolsed eitavad alati oma soovi probleeme vägivaldselt lahendada, kuid aegajalt tuleb ette momente, mil nad ennast sisse räägivad – ka Greta Thunbergil ei õnnestu enam inglinäoga üleskutseid esitada, vägivallaüleskutse on reaalselt tehtud.

Ka Eesti president Kersti Kaljulaid jäi vahele just samal moel ja hiljem hakati tema ülestunnistust vihkamisest ümber seletama.

Kui aga vasakliberaalid saavad selliseid vihakõnede õigustusi endale lubada, siis miks võeti rahvuskonservatiivide ütlest peade veeretamisest (mis tegelikult tähendas ebakompetentsete kohtunike ametist vabastamist) sõna-sõnalt? Greta Thunbergi sõnad olid erinevalt rahvuslaste ütlusest siiski ka reaalse taustaga – tundub, et kes kliimapaanikaga kaasa ei kilju, langebki repressioonide ohvriks.

2 commentsOn Nagu arvata oligi – Greta Thunbergi seina äärde panemise hoiatust olevat valesti mõistetud

 • Avatar
  Leo Viller

  On muidugi raske kindlaks teha, kas igasugused soigunenid ja teised temataolised on lihtlabased palgalised trollid või lihtsalt igasuguste peavoolumeedia poolt üleshaibitud ” autoriteetide ” ees kummardavad tobukesed. Viimaste jaoks sobib üks nõukogude anekdoot: Mees tuleb koju ja näeb oma naist ühe puruvanakesega voodis. Pilt on nii koomiline, et mees hakkab naerma, mille peale naine käratab: ” Ole vait, idioot, see mees on näinud Leninit “

 • Avatar

  Pole seda tüdrukut eriti jälgind, aga need sõnad, äkki on sama taktika, nagu Martin helme pidas, et “provotseerime” jne. Ütleme piiripeal sõnu jne. Gööbelsi raamatust mõlemad ju, ning tundub, et massidega vist muudmoodi ei saagi suhelda, aint erinevad huvid.

  Mulle meeldib objektiivi aus ülestunnistus, et sõltumatut ajakirjandust pole olemas, iga üks esindab oma huve nii hästi kui saab.

  Ma ainult loodan, et ehk tekivad huvigruppide vahele üldinimlikud väärtused iseenesest. Näiteks Venemaa hirmuga manipuleerimise asemel võiks ju tunnistada, et meil on ajalootõlgendusi, milles me jääme eri seisukohtadele, aga see ei sega muus asjas hästi läbi saada. Mäletan üht seppa, kes rääkis lugu, kuidas vist Lasnamäel üks endine Saksa sõjaväes olnud eestlane läks koju, marssis trepist üles, aga ühel korrusel oli uks praokil, ning seal istus vene sõjaväemundris vanamees, plaat oli ketrama jäänd ja ta läks tõstis nõela maha ja pani ukse kinni. Pärast läks ja andis oma käitumisest teada, ning vene ja saksa kindralivormis sõbrad istusid ja mängisid malet. No ei ole võimatu lugu, kui mäletada üht vist prantsuse saksa sõja ( või mis iganes sõda see oli, Margus Lepa raudselt teab, temal on ka viited piltidele ) ajal juhtund lugu, kus kehtestati vaherahu, ning sõdurid vastaspoolelt tulid kaevikutest välja, tegid veel pilti ja jõid miskit kraami. Pärast kahjuks ronisid kraavi tagasi.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused