Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

NATO-diskussiooni kohta Soomes avaldatakse nüüd Venemaal arvamust eriti agressiivselt ja otsesõnu.

18.07.2016
NATO-diskussiooni kohta Soomes avaldatakse nüüd Venemaal arvamust eriti agressiivselt ja otsesõnu.

Eelmisel esmaspäeval (11.07.- tõlk.) sattusin väga kummalisse olukorda Vene Karjalas Käkisalmes. Valamo Käkisalmi linnakloostri ehk podvori iguumen Fotii oli kutsunud mind külla ja osalema Vana Valamo kloostrite asutajate ja sisseõnnistajate isa Sergei ja isa Hermanni mälestuspühal. Püha jumalateenistust toimetas Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill. Tseremooniatest võttis osa ka Venemaa president Vladimir Putin.

Juba Käkisalmes panin tähele, kuidas inimesed kummardasid oma riigi presidenti. Päris mitmed kohalikud tegid omal algatusel juttu sellest, et Putin oli hiljuti teinud visiidi Soome. Pidin imeks panema, kui täpselt tavakodanikud teadsid, mida nende riigi juht Soome avalikkuse ees oli öelnud. Soome ja NATO suhe osutus aktiivseks kõneaineks.

Täiesti ootamatus kohas ja olukorras ootas mind suur üllatus. Osalesin pidulikul õhtusöögil mälestuspäeva õhtul Käkisalmes Valamo podvoris. Õhtusöögi käigus palus üks kaitseväe maskeerimisriietuses noormees, kes ütles oma nime olevat Andrei, iguumen Fotiilt sõna ning teatas, et ta kõne on mõeldud meile, soome külaliste rühmale.

Andrei kirjeldas väga täpselt enda ja ja oma sõprade tegevust Ukrainas. Ta kasutas Ukraina sündmusi sillana, et esitada oma jõulisi arvamusi Soome ja NATO suhetest. Mees ütles otse välja, et tema ja teised temasugused rahvaarmeelased võivad tulla soomlastele appi, kui soomlased enda arvates välisabi vajavad – siis pole vaja paluda seda NATOlt. Andrei lisas ka väga veendunlt, et Soome astumine NATOsse tähendaks selget astumist sõjateele. Kogu meie rühm oli sellest sõnavõtust väga jahmunud.

„Me aitasime Venemaad Ukrainas meie presidendi Putini palvel. Meie ei kuulu nende hulka, kes loosungeid lehvitavad, meil oli korralik relvastus,“ ütles Andrei.

Kõneleja lisas veel, et ta teeb meile teatavaks riigisaladuse. „Me oleme endistviisi valmis aitama, kui meilt abi palutakse.“ Mehe arvates oli meie rühmal eriline staatus, nii et meile usaldati see salajane info. Tema jutu järgi on Ukrainas kasutatud Vene armee sõdureid.

Meie palverännak võttis kummalise pöörde. Olime tulnud austust avaldama Valamo isade Sergei ja Hermanni mälestusele ja kohtuma oma sõpradega linnakloostrist.

Tähelepanuväärne on see, et kui räägitakse Soomest ja NATOst, siis ei kehti enam tavaline kõrgelennuline retoorika, vaid esitatakse jõulisi seisukohavõtte ja isegi hirmutamisena tunduvaid repliike.

Muutunud arutluskultuuri oleks mõttekas ka kodus Soomes tähele panna ja arvesse võtta.

Allikas: Kouvolan Sanomat

Matti Pulkkinen, Tampere