NBC News kui libauudiste tootja?

Maailm,
©Scanpix
President Donald Trump ja Melania Trump Iraagis sõduritele esinemas

Juhtub ka paremateski perekondades (kui peavool süüdistab mõnda alternatiivset pisiportaali libauudiste tootmises, siis nende endi kohta see justkui ei käi). Kas see mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale?

25. detsembril avaldas NBC News artikli, mis osutus ebatäpseks. Uudises väideti, et esimest korda alates 2002. aastast ei külasta USA president jõuluajal välismissioonidel olevaid USA sõdureid. Tegelikult oli presidendi Iraagi visiit seotud USA vägede külastamisega.

NBC News, aga ka mitmed teised meediaväljaanded, levitasid rahulikult valeuudist, lisaks ei ole NBC uudist oma kodulehelt endiselt kustutanud. NBC News on küll möönnud, et nad tegid vea, teada on ka artikli autor, kelleks on Elyse Perlmutter-Gumbiner. Kuid valeartikli avaldanud toimetaja nime ei soovita avalikustada, ehkki meediavõrgustik väidab end endiselt seisvat ausa ja läbipaistva ajakirjanduse eest.

On üsna tavapärane, et nii tähtsa riigipea (nagu seda on USA president) visiiti konfliktipiirkonda hoitakse viimase hetkeni saladuses ja seetõttu ei kinnitanud Valge Maja Trumpi visiidi asjaolusid enne kui alles 26. detsembril. Sellest hoolimata jõudis hulk peavoolumeedia väljaandeid, eesotsas NBC News’iga, Trumpile järjekordselt kõrri karata ja süüdistada teda vägede mitte külastamises.

Pärast seda, kui selgus, et president ja esimene leedi siiski käisid Iraagis, avaldas NBC News artikli juures nn toimetaja märkuse: „Kolmapäeval, päev pärast selle artikli avaldamist, tegi president Trump üllatusvisiidi Iraaki, et tervitada USA vägesid. Tegemist oli tema esimese visiidiga lahingupiirkonda.“ Hiljem märkust siiski täiendati, muudeti veidi artikli pealkirja ja lisati mõned täpsustused. Pealkiri kõlas nüüd: „Trumpist sai esimene president alates 2002. aastast, kes ei külastanud jõuluajal või enne jõule USA vägesid lahingupiirkonnas“ (varasem pealkiri: „Trumpist sai esimene president alates 2002. aastast, kes ei külastanud jõuluajal USA vägesid lahingupiirkonnas“). Kusjuures sõnastus „jõuluajal“ jääb väga ähmaseks, sest Trump oli ju Iraagis 26. detsembril. Lisaks püüab NBC News täpsustatud toimetaja märkuses endiselt väita, nagu oleks artikkel olnud igati tõene, seda nimelt selle ilmumise hetkel.

On üllatav, kui raske on nii suurel meediavõrgustikul nagu NBC News tunnistada oma eksimust. Valeuudisele lisatakse täpsustuseks juurde vaid toimetaja märkus, valeuudise ilmumist lubanud toimetaja andmeid ei avalikustata ja NBC News’i kõneisik ei vasta järelpärimistele selle kohta, kas neil on läbipaistvuse huvides plaanis avaldada ka täiemahuline avalik selgitus.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused