Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Nord Stream 2 sai Saksamaalt rohelise tule, Skripali-surveks Venemaale seda ei kasutata

-
27.03.2018
Nord Stream 2
© Reuters/Scanpix

Lääs valis Venemaa agressiivsuse tõkestamiseks vähemefektiivse “diplomaatilise sõja”, jättes kõrvale radikaalsema ja tõhusama ettepaneku panna käsi ette Venemaa gaasi ekspordiks mõeldud juhtmele Nord Stream 2.

Ettevõte Nord Stream 2 AG sai teisipäeval loa Saksamaa majandusvetesse gaasijuhtme rajamiseks ja selle käitamiseks, teatas projektiettevõte. Firma teates öeldi, et Saksa laevasõidu ja hüdrograafia föderaalamet väljastas loa 30 kilomeetri pikkuse lõigu ehitamiseks Saksa mäeseaduse alusel, vahendab BNS.

Varem, 31. jaanuaril 2018, oli Stralsundi mäeamet väljastanud loa Nord Stream 2 ehitamiseks kaldal ja 12 meremiili kauguseni rannikust. Seega tõdes ettevõte, et olemas on kõik vajalikud load gaasijuhtme 85 kilomeetri pikkuse Saksa osa ehitamiseks.

“Lubade saamise protseduurid ülejäänud neljas riigis, millest gaasijuhe möödub – Venemaal, Soomes, Rootsis ja Taanis – kulgevad ajakava kohaselt. Nord Stream 2 loodab load saada lähikuudel ja alustada ehitust 2018. aastal,” kirjutas projekteerimisettevõte.

Euroopa Liit ei ole veel teinud lõplikku otsust Vene gaasifirma Gazprom ehitatava gaasijuhtme osas, kuid üldise arvamuse kohaselt seda Saksamaa suure huvi tõttu ei peatata. Kava ehitada veel ka teine gaasijuhe Venemaalt läbi Läänemere otse Saksamaale on pannud muretsema Ida-Euroopa riigid, kes kardavad selle projekti poliitilist ja julgeolekumõju.

Märtsi alguses tegid Eesti, Läti, Leedu ja Poola parlamentide spiikrid ühisavalduse, milles teatasid, et on gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamise vastu. Avalduses öeldakse, et Nord Stream 2 keskmes pole gaasiallikate mitmekesistamine, vaid pigem Euroopa Liidu, eriti Kesk- ja Ida-Euroopa riikide energiasõltuvuse suurendamine Venemaast ning sellest lähtuvalt ka nende haavatavuse säilitamine.

Siit võib veel kord teha järelduse, et Lääne-Euroopa ja eriti Saksamaa eesotsas mõjuka ja väidetavalt Kremli-meelse poliitiku Gerhard Schröderiga (pildil keskel), kes on ka Põhja-Euroopa gaasijuhet rajava konsortsiumi (North European Gas Pipeline Company) nõukogu esimees, mängivad kahepoolset mängu, rikkudes vargsi Vene-vastaste sanktsioonide ühisrinnet, ja olles ka Eestile halvaks liitlaseks.