Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

OECD ennustab Suurbritanniale tugevat majanduskasvu ja seda tänu kiirele vaktsineerimisele

-
10.03.2021
Inimeste vaktsineerimine Inglismaal Salisbury katedraalis. (Foto: Scanpix)

Ühendkuningriigi majanduse taastumine ületab sel aastal suurelt euroala ja seda tänu kiirele vaktsineerimistempole, mis võimaldab naasta normaalsesse ellu, kirjutab The Telegraph.

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) ennustab Ühendkuningriigi majanduskasvuks sel aastal 5,1%, mis on kolme kuu taguse prognoosiga võrreldes oluline tõus (siis ennustati majanduskasvuks 4,2%).

Samas prognoosib OECD eurotsooni selleaastaseks majanduskasvuks 3,9% – eelmise ennustusega võrreldes kõigest 0,3 protsendipunktine tõus. Põhjusena nimetatakse Euroopa Liidu läbikukkunud vaktsineerimisprogrammi. OECD sõnul toimub EL-is majanduste „järk-järguline“ paranemine. „Vaktsineerimine aitab kindlasti hoogustumisele kaasa, seda eriti Ühendkuningriigis.“

2020. aasta viimases kvartalis langes eurotsooni majandus 0,7%, mis on prognoositust rohkem; samal perioodil kasvas Ühendkuningriigi majandus 1,0%.  Ülemaailmselt toimub majanduse taastumine oodatust küll kiiremini, kuid kasvu tagamiseks on OECD väitel vaja kiirendada vaktsineerimist. Prognoosi kohaselt kasvab maailma majandus 2021. aastal 5,6%, mis on samuti esialgsest ennustusest (4,2%) tunduvalt rohkem.

OECD vaheraporti sõnul aitab ülemaailmsele majanduskasvule kaasa ka USA presidendi Joe Bideni 1,9 triljoni dollari suurune majanduse päästepakett, mis turgutab maailma üht suurimat majandust ja selle kaudu ka ümbritsevate riikide majandust.

Samas hoiatab OECD endiselt mitmete ohtude eest, mainides, et ehkki kiirem vaktsineerimine võimaldab riikidel pöörduda tagasi normaalse elu juurde, võib viiruse muteerumine ja selle mitte allumine vaktsiinidele, samuti liiga aeglane vaktsineerimine, jätta majandused vinduma, mis tähendab, et veel rohkem inimesi jääb tööta ja veel rohkem ettevõtteid läheb pankrotti.

Keskpankadel soovitatakse hoida intressimäärad madalad ja lubada vajadusel ka kõrgemat inflatsioonitaset. Samas hoiatati riike võlakoorma liialt suureks ajamise eest, kuna see võib pärssida investeeringuid ning lisati, et valitsused peaksid ülemäärase võlakoormuse vältimiseks kaaluma pandeemialaenude kasutamist toetustena.

Allikas: The Telegraph