Olukord Ukrainas: Donetski ja Luhanski suunal löödi agressori rünnakud edukalt tagasi

Maailm,
©UU
Zelenskõi oli siin.

Portaal Uued Uudised avaldab kolonel Hannes Toomsalu ülevaateid olukorrast Ukrainas, mida saab jälgida ka kolonel Hansu blogist.

Hannes Toomsalu (sündinud 1960) on Eesti sõjaväelane (kolonel). Ta on olnud Kaitseliidu Pärnumaa maleva pealik, Kuperjanovi pataljoni Pärnu õppekompaniii ülem ja Kalevi pataljoni ülem.

5. septembril 1991 andis peaminister vabariigi presidendi ülesandeis Heinrich Mark oma käskkirjaga Toomsalule ülemleitnandi sõjaväelise auastme. Eesti Vabariigi sõjaväelised auastmed 1992 nooremleitnant, 1993 leitnant, 1995 kapten, 1998 major, 2007 kolonelleitnant, 2010 kolonel. (Vikipeedia)

Operatiivolukord 13. mail kell 18

Volõni ja Polissja suunal vaenlane aktiivselt ei tegutsenud.
Valgevene peamised jõupingutused olid Bresti ja Gomeli oblasti riigipiiri katmine. Valgevene vabariigi relvajõudude inspektsiooni raames Bresti oblastis Kobrini rajoonis ja Grodno oblastis Lida rajoonis jätkuvad kohtumised ajateenijatega.
Valgevene vabariigi territooriumilt Ukraina territooriumil asuvate infrastruktuurirajatiste pihta raketirünnakute oht püsib.

Põhjasuunal tugevdab vaenlane Ukraina-Vene piiri kaitset Brjanski ja Kurski oblastis. Vene föderatsiooni territooriumilt tulistas vaenlane suurtükiväest Sumy oblastis asuvate tsiviilsihtmärkide pihta ja andis õhurünnaku Tovstodubovo külale.
Slobožanski suunal on vaenlase peamised jõupingutused suunatud oma üksuste väljaviimise tagamisele Harkivi piirkonnast ja kaitseväe üksuste väljaviimise takistamisele Izyumi linna koondunud Venemaa vägede rühma tagalasse. Vaenlase üksused tulistasid Ukraina vägede positsioone Petrivka, Pytomnõki, Ruski Tõški ja Ternova asulate piirkonnas.

Slovjanski suunas koondas vaenlane oma peamised jõupingutused pealetungile Bohorodychne asula piirkonnas, kuid see ei saavutanud edu. Ta korraldas suurtükiväe rünnakuid Nova Dmõtrivka ja Krasnopillja piirkondades. Ta sooritas õhulööke Dolyna ja Adamivka asulate piirkondades.
Vaenlase üksused jätkavad Ukraina vägede tulistamist Donetski ja Tavria suunal. Okupandid püüdsid kehtestada kontrolli Novoselivka Druha, Kamjanka, Marinka ja Novomõkhailivka asulate üle.

Lymani suunas püüdis Venemaa vaenlane edutult kontrolli saada Oleksandrivka asula piirkonnas.
Severodonetski suunas tulistab aktiivselt Rubižne asula piirkonnas.
Bahmuti suunas viis vaenlane läbi rünnakuoperatsioone Zolotye ja Komõšuvakha asulate suundadel, kuid see ei õnnestunud. Teostab Toshkivka ja Orikhove asulate tulistamist suurtõkkidest.
Avdiivka suunas viib ta suurtükiväe toel läbi pealetungioperatsioone Kamjanka ja Novoselivka asulate suundadel ning edutult.

Mariupolis koondasid okupandid oma jõupingutused Ukraina üksuste blokeerimisele Azovstali tehase piirkonnas ja pommitamine jätkub.
Vaenlane Lõuna-Bugi piirkonnas aktiivset sõjategevust ei korraldanud, tulistades kaitseväe üksusi suurtükiväe ja miinipildujaga. Ta jätkas õhuluure tegemist.

Vaenlase poolt ajutiselt okupeeritud aladel jätkuvad ebaseaduslikud tegevused kohalike elanike vastu. Käimas on halduspolitseirežiimi meetmed, tugevdatud on vastuluurerežiimi. Jätkub tsiviilisikute, eriti aktiivse Ukraina-meelse positsiooniga isikute põhjendamatu kinnipidamine.
Ukraina kaitsevägi tekitab vaenlasele kaotusi ja on valmis igasugusteks muudatusteks operatiivolukorras.

UA hinnang agressori kaotustele.

Operatiivolukord 13.05.2022 kell 06.00

Vaenlane Volõõnia ja Polissje piirkonnas aktiivselt ei tegutsenud. Valgevene Vabariigi relvajõudude peamised jõupingutused olid suunatud Bresti ja Gomeli piirkondade riigipiiri katmisele.
Siverski suunal rakendatakse meetmeid Ukraina-Vene piiri kaitse tugevdamiseks Brjanski ja Kurski oblastis. Olemasolevatel andmetel viib vaenlane Brjanski oblasti piirialadele täiendavaid suurtükiväeüksusi, et suurendada Ukraina riigipiiri lähedal asuva Tšernigovi oblasti asulate provokatiivset tulistamist.

Slobožanski suunas võttis vaenlane meetmeid üksuste ümberrühmitamiseks, laskemoona, kütuse ja määrdeainete varude täiendamiseks, et taastada ründevõime.
Vaenlane ei korraldanud Harkivi suunas pealetungioperatsioone. Peamised jõupingutused olid suunatud Ukraina vägede edasiliikumise takistamisele Vesele asula piirkonnas.
Venemaa Föderatsiooni Voroneži ja Belgorodi oblastis on terroriohu kõrgendatud tase pikendatud 2022. aasta 25. maini.
Donetski suunal keskendub vaenlane jätkuvalt oma jõupingutused Rubižne asula üle täieliku kontrolli saavutamisele.

Lymani suunas püüdsid Venemaa vaenlase üksused Oleksandrivka asula piirkonnas kanda kinnitada.
Bahmuti suunal viisid Vene okupandid läbi rünnakuoperatsioone Orikhove asula suunas ja Komõšuvakha asula piirkonnas, kuid need ei õnnestunud.
Kurakhivi suunal viis Venemaa vaenlane läbi pealetungioperatsioone Marinka asula suunas.
Jätkas suurtükiväe- ja õhulööke Mariupolile, keskendudes Ukraina vägede üksuste blokeerimisele Azovstali tehase lähedal. Linna üle täieliku kontrolli kehtestamiseks ja Ukraina kaitsjate vastupanu mahasurumiseks kasutab ta strateegilist lennundust.

Novopavlovski ja Zaporižži suundades viis Venemaa vaenlane läbi Ukraina vägede üksuste tulistamist suurtükkidega kogu liini ulatuses ja õhuluuret UAV-de abil.
Lõuna-Bugi suunal okupatsiooniüksused aktiivset sõjategevust ei sooritanud, tulistades meie vägede üksuste pihta suurtükiväe ja miinipildujatest Oleksandrivka, Tavriyske, Kotljareve, Hannivka ja Osokorivka asulate aladel.

Eelmisel päeval olid õhutõrjeüksused tabanud seitse õhusihtmärki: viis mehitamata õhusõidukit Orlan-10, ühe helikopteri Ka-52 ja ühte tiibraketi.
Ainuüksi Donetski ja Luganski suunal lõid Ukraina kaitsjad tagasi kaheksateist vaenlase rünnakut, hävitasid kolmteist tanki, kaheksa suurtükiväesüsteemi, kakskümmend seitse ühikut soomuslahingmasinaid, kaks ühikut eritehnikat ja viis vaenlase masinat.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused