Oma mineviku kaotanud rahvas on nagu rasket Alzheimeri tõbe põdev inimene – abitu ja eksinud

Maailm,
©Scanpix
Vasakmäratsejad nõuavad Londonis Winston Churchilli kuju teisaldamist.

Inimest määratlevad tema mälestused, rahvaid nende ajalugu, kirjutab The Telegraphi ajakirjanik Daniel Hannan.

John Locke, 17. sajandi filosoof, kes aitas suuresti kaasa moodsa ühiskonna loomisele, väitis, et meie enesetunnetus on meie varasemate mõtete ja tegevuste kogum – selles peitubki meie isikuline identiteet. Sama kehtib vähemalt osaliselt ka rahvuste kohta. Tegemist ei ole suvalise indiviidide kogumiga. Rahvust on kujundanud see, mida nad on teinud ja mille pärast kannatanud. Paljud neist kogemustest valatakse hiljem pronksi või rajutakse kivisse; nii võtab ühe rahva lugu füüsilise kuju mälestusmärkidena.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Praegu lahvatanud debatis kujude ja mälestusmärkide pärast leiavad konservatiivid, et tegemist on meie ühise pärandiga, mida iga edukas põlvkond peaks hoidma. Kujude hävitajate jaoks tundub aga selline mõtteviis silmakirjalikuna. Nemad ei näe mitte rahvast siduvaid jagatud lugusid, vaid dominantsete gruppide loodud müüte, mille abil püütakse püsida võimul.

Daniel Hannan küsib, kas tõesti on praeguses olukorras tegemist tüliga orjanduse pärast? Mõelge kujudele, mida on Londoni Parliament Square’il rünnatud: Abraham Lincoln, mees, kes vabastas orjad; Winston Churchill, nn originaal-antifa; Kenotaaf. Tasub meenutada, et mõlema maailmasõja ajal tulid tuhanded noored mehed Aafrikast ja Kariibi mere saartelt, et võidelda Suurbritannia eest. Konservatiivide jaoks on Kenotaaf oluline sümbol, millega austatakse rahu nimel langenud mehi.

Ameerika Ühendriikides on kogu see hullus läinud veelgi kaugemale. Maha on võetud suurmeeste kujusid, kes aitasid võita kodusõjas konföderaate. Wisconsinis kiskusid protestijad maha naise kuju, mille eest olid maksnud naised ja mis oli püstitatud esindama progressi. Vandaalitseti ka orjanduse vastast maakaitseväge juhtinud Hans Christian Hegi kuju kallal, ehkki tegemist oli mehega, kes oli sõna otseses mõttes progressiivne. Californias rikuti Hispaania kirjaniku Cervantese kuju, ehkki Cervantes ise oli olnud ori.

Hannani lahkunud ema töötas Suurbritannia Pekingi saatkonnas ajal, mil Hiinas toimus kommunistlik kultuurirevolutsioon ja hungveipingid (nagu kutsusid end Maod toetanud tudengid) ründasid Briti saatkonna hoonet ning suursaadikut. Tema ema rääkis sageli tolle aja nõrgamõistuslikust õhkkonnast: kuidas ülemused värisesid oma töötajate ees ja õpetajad õpilaste ees, s.t rahvajõukude apokalüptilise otsusekindluse ees, olles veendunud, et kui neil õnnestub kaotada kõik vana, tekkib kuidagi mingil moel uus kord. Hannan kirjutab, et ei ole seda kunagi väga hästi ette osanud kujutada. Kuni praeguseni.

Hungveipingid olid just nii ohtlikud nagu nad olid, sest nad esindasid oma aja vaimu. Hiina võimud andsid neile järele, nii nagu annavad praegustele jõukudele järele poliitikud, ettevõtted ja ametiasutused. Ent eesmärk on sama: hävitada kõik minevikku meenutav. Kuid rahvas, kes kaotab oma mineviku, on nagu rasket Alzheimeri tõbe põdev inimene – abitu ja eksinud.

Allikas: The Telegraph

4 commentsOn Oma mineviku kaotanud rahvas on nagu rasket Alzheimeri tõbe põdev inimene – abitu ja eksinud

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Kõik need suured jamad mis tänapäeva maailmas toimuvad on alguse saanud suure valge isa juurest ja näitavad sealset allakäiku !
  Kahju aga meie iidoli agoonia on selle põhjustanud ja teatud määral suunanud rahastanud.Muidugi oleks hea ajada see kogu toimuv kremli kaela aga kahjuks ….. . Ühel heal või ka halval päeval peavad maailma riigid tunnistama dollari väärtusetuks ja kahjud korstnasse kirjutama,siis lõpeb ka agoonia!
  Regionaalpoliitiliset oleme viimase 30 aastat panustanud valele kaardile st.kaasa läinud sihilikult külvatud hirmu,vaenu kampaaniatega,topeltmoraali ja kahepalgelisusega.
  Miks tänaseni ei ole püütud tähtsaid küsimusi panna rahvahääletusele ?

 • Avatar
  "eesti ajalugu 2" õpikus

  Ei ole enam Lembitu kangelaslikkust, Jüriöö ülestõusu, ning kõike seda viha, mis nii detailideni Nõukogude ajal sakslaste vastu üles otsiti, ning meie rahvuslikku identiteeti tugevdas, PÕLISRAHVUSLIKKU, mitte mingite sakste koolitatud matsirahva. Aadlike kõrval Tsaari ajal lubati aint eestlaseid mereväeakadeemiasse. Praegu aga pisendatakse euroopa negatiivset ristisõdijate ja ISIS-est hullemate inkvisiitorite kuritegusid, ning samalajal ka meie rahvusteadvuse tähtsust.

  Samas Churchilli kuju, no Dresteni pommitamine tuleb meelde. Võibolla võiks ikkagi siis ka Lenini või vähemalt Stalini kuju püstitama, nood pommitasid kah linnu. Ja kes see veel tuumarelva juba kapituleerunud jaapani peal katsetas? Ja kes oli meil praegu nii ülistatud näitleja-president, kes Saddam Husseinil Euroopa abiga 20 000+ iraanlast surnuks GAASITAS ja sadu tuhabndeid vigaseks jättis, ja kelle idolariseerija trumpster Iraanil keemiarünnakutes kannatanute medikamente on pannud sanktsioonide alla, mille peale Iraan süüdistab USAd meditsiinilises terrorismis?

 • Avatar

  Kui rahvas on abitu ja rumal ning lasknud valimiste tulemusel võimu juurde hullumeelsed siis see rahvus peabki välja surema. Tulevad uued ,targemad ,energilisemad,elujõulisemad.

 • Avatar

  Kas on mõni maa, kus kommunistlik marutõbi poleks võimule saades muutnud ajalugu ja hävitanud mälu?

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused