Oma „rassistlikku palet“ häbenev anglikaani kirik alustas Briti kultuuripärandi vaidlustamist

Rubriik Maailm On
©Scanpix
“Tühistamiskultuurlased” viskavad Bristolis vette sir Edward Colstoni kuju.

Anglikaani kirik on alustanud tuhandete ajaloomälestiste inventuuri, eesmärgiga praakida välja Briti Impeeriumi ajal orjakaubandusega seotud olnud isikute mälestusmärgid. Suurbritannia riigikirik Inglismaa Kirik on lubanud tulla peagi välja ka juhendmaterjaliga oma kogudustele, mille abil tuleb väidetavalt problemaatilised mälestusmärgid välja sõeluda.

Nn vaidlustatud kultuuripärand tuleks seejärel seada konteksti, muuta, paigutada ümber või täielikult eemaldada. Mõni mälestistest võib ju ka jääda puutumata, kuid juhendmaterjali autori Becky Clarki kinnitusel ei ole ühelgi kogudusel ega kirikul võimalik programmi ignoreerida.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Meie kirikuhooned ja katedraalid on Inglismaa Kiriku kõige nähtavam osa, kristluse kohalolek igas kogukonnas. On oluline tagada, et need oleksid kaasavad, et inimesed tunneksid end seal teretulnuna ning et need kujutaksid endast turvalist paika igaühele; tegemist on väga tähtsa osaga sellest, kuidas käsitleda ajaloolist rassismi ja orjandust ning selle mõju tänapäeva inimestele,“ ütles Clark Observerile.

Clarki sõnul jätab juhendmaterjal igale kogudusele võimaluse mõelda, kas mälestis tuleks eemaldada või kontekstualiseerida, mis omakorda „toetab arutelu tekkimist, mitte ei vaigista seda“. Clarki väitel ei olevat sugugi tegemist poliitiliste avaldustega – välja arvatud tõsiasi, et rassismi ja orjanduse ajalugu ei ole võimalik maha salata ja et see mõjutab endiselt väga paljude inimeste elusid.

Mitmed kirikud on juba algatusega kaasa läinud. Bristoli katedraalist eemaldati näiteks Briti filantroobile sir Edward Colstonile pühendatud aken. Dochesteris kaeti kirikus ühele istanduseomanikule pühendatud mälestustahvel, mis plaanitakse kirikust lõplikult eemaldada. Istanduseomanik oli omal ajal surunud maha orjade mässu ning tema mälestustahvel ülistavat väidetavalt isikut, kelle „teod ja keelekasutus on tänapäeval täiesti vastuvõetamatud.“

2006. aastal esitas Inglismaa Kirik ametliku vabanduse orjakaubanduses osalemise pärast. Teistkordse vabandusega tuldi välja möödunud aastal Black Lives Matter protestide ajal. Canterbury peapiiskop Justin Welby teatas toona, et „pole kahtlustki, et meie enda kirik on institutsionaalselt sügavalt rassistlik“. Ühtlasi on Inglismaa kirik peapiiskop Welby eestvedamisel teatanud, et Suurbritannia peaks toetama massilist migratsiooni ja kuulutanud, et Jumal on „sooneutraalne“.

Allikad: Breitbart, Observer

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused