Ookeanitagune hingesugulus – Jussie Smolletti juhtum Chicagos on äravahetamiseni sarnane Mary Krossi valesüüdistusega

Maailm,
- Updated
©Mary Krossi valetamisjünger Jussie Smollett (Reuters/Scanpix)
Actor Jussie Smollett Appears Outside Of Court After It Was Announced That All Charges Have Been Dropped Against Him

Eesti avalikkus on õigustatult pahane prokuröri otsuse üle lõpetada n-ö avaliku huvi puudumise tõttu Mary Krossi kriminaalasi. Mary Krossi vale ja kriminaalasja lõpetamine jälgib aga teatud mustrit, mis on meieni ilmselt jõudnud mujalt Lääne riikidest.

Aasta alguses, 29. jaanuaril toimus väidetavalt homofoobne rünnak Chicagos, kus tänaval peksti ja kägistati muusikalisest telesarjast „Empire” tuntud Jussie Smollettit. Üsna ruttu selgus aga, et homoseksuaalne tumedanahaline staar oli rünnaku ise tellinud ja selle eest lausa maksnud (vt ka: Ameerika oma „Stroomi rand“ – näitleja lavastas rassistliku ründe enda vastu) ja ABC News-i vahendatuna Youtubest.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Smolletti vastu alustati samuti kriminaalasi, mis aga paari kuu pärast lõpetati.

Uued Uudised toovad ära kokkuvõtte Smolletti juhtumist, mis sarnaneb kahtlaselt Stroomi ranna kivideloopimise loole.

29. jaanuaril 2019 teatab Chicago politsei, et on asunud uurima homofoobset rünnakut näitleja Jussie Smolletti vastu. Kaks maskides meest ründasid Smollettit öisel tänaval. Teda löödi näkku, tema peale valati tundmatud keemilist ainet ja teda kägistati köiega. Smollett rääkis politseile, et ründajad olid Trumpi toetajad ja hüüdsid sloganit „Make America great again“ (“Teeme Ameerika taas tugevaks”).

Sellele järgneb meeletu hukkamõistmine sotsiaal- ja peavoolumeedias. Mitmed tuntud staarid avaldavad oma toetust Smollettile ja hüsteeria kogub tuure. Politsei teatab, et suhtub intsidenti täie tõsidusega ja avaldab juba ka tagaotsimiskuulutuse kahele kahtlusaluse kohta. Smollett püsib suurepäraselt ohvri rollis.

Kuid veebruari alguses, kui Smollett on sunnitud politseile esitama oma telefonikõnede väljavõtte, tekivad esimesed kahtlused. Väljavõtted on manipuleeritud, osa teabest on kustutatud. Oma telefoni ei ole Smollett nõus politseile esialgu loovutama.

Seejärel arreteeritakse kaks meest, kellele politsei siiski süüdisust ei esita. Tegemist on Nigeeriast pärit vendadega, kes töötasid seriaali „Empire“ juures abitöölistena. Smollett ise aga väidab teleintervjuus, et tema ründajad olid valged ja kutsub värvilisi geisid üles sarnastele rünnakutele vastu hakkama.

17. veebruaril, pärast arreteeritud nigeerlaste vabastamist ilma süüdistust esitamata, teatab Chicago politsei, et juhtumi osas on toimunud uusi arenguid  ja et nad soovivad uuesti vestelda Jussie Smollettiga. Politsei sõnul „on võimatu, et Osundairo vennad oleksid mänginud Smolletti vastu toime pandud kuriteos mingit rolli või et nad valetavad Jussie kaassüü kohta“.

20. veebruaril esitataksegi Smollettile süüdistus valetunnistuse andmise eest. Politseini on jõudnud ka videosalvestised, kuidas kaks Nigeeriast pärit venda ostavad rünnakus väidetavalt kasutatud materjale (maskid, köis).

Smollett arreteeritakse ja ta tunnistab, et korraldas enda vastu rünnaku, kuna ei olnud rahul oma palgaga ja ta otsustas kasutada rassismiga seotud tundlikkust oma karjääri edendamiseks. Politsei sõnul oli Smollett maksnud Osundairo vendadele enda ründamise eest üle 50 000 dollari ja saatnud ise endale rassistlikke ähvarduskirju.

Märtsi lõpus teatab kohus, et kõikidest Jussie Smolletti vastu esitatud süüdistustest on loobutud. Smolletti advokaat teatab: „Ta oli ohver, keda laimati ja kellele riputati külge kurjategija silt.“

Chicago politsei ja linnapea ei ole siiski otsusega rahul. Ka Smolletti juhtumiga tegelenud prokurör teatab ajakirjanduses, et Smollett on tema meelest küll süüdi, kuid süüdistustest loobuti, kuna Smollett oli nõus maksma 10 000 dollarit trahvi ja oli valmis heastama oma tegu ühiskondlikult kasuliku tööga.

Sellega lugu siiski veel ei lõpe. Chicago politsei nõuab Jussie Smollettilt kulude katteks 130 000 dollarit. Politsei sõnul oleks saanud kasutada Smolletti juhtumi uurimiseks kulunud ressursse teiste juhtumite jaoks. Smollett keeldub summa maksmisest, kuid politsei esitab uue nõude, kuna leiab, et tühja läinud ressursside kasutamine tuleb kompenseerida. See kohtuasi ei ole veel lõppenud.

Allikas: BBC

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused