Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Orlando homoklubi tulistaja hädakõne stenogrammi tsenseeriti

23.06.2016
Hawaiians honor Pulse victims

USAs on lahvatanud skandaal seoses Orlando tulistaja Omar Mateeni ja hädaabikeskuse 911 vahelise telefonivestluse stenorgammiga, mida on tublisti tsenseeritud.

Omar Mateen korraldas veresauna 12. juunil Orlando homoklubis Pulse Nightclub ja helistas rünnaku ajal ka USA hädaabiliinile 911, vandudes oma kõnes truudust Islamiriigile. USA justiitsministeeriumi poolt avalikkusele esitatud versioonis on aga jäetud ära viited ISISele ja ISISe liidrile Abu Bakr al Baghdadile. Samuti on väljavõtetes kasutatud ’Allahi’ asemel ’Jumal’.

Pärast teravaid reaktsioone avalikustas justiitsministeerium telefonikõne stenogrammi uuesti, seekord väidetavalt tsenseerimata versiooni. Ministeeriumi pressiesindaja Paul Ryan tunnistas, et telefonikõne tsenseerimine on tõsine eksimus ja probleem, mille tulemusena selgelt vähendati ja alahinnati radikaalse islami ohtusid.

Kuid meediakanal Townhalli väitel on uus stenogramm samuti tsenseeritud, kuna tegemist ei ole täieliku väljavõttega kõnest. Seega ei ole endiselt teada, mida Mateen tegelikult rääkis.

FBI ei ole nõus avalikustama salvestuse audioversiooni. Kuid trükitud ja inglise keelde tõlgitud stenogrammi lugemine on midagi hoopis muud, kui kuulata Mateeni ennast rääkimas kord inglise kord araabia keeles.

„Džihadist ei kasuta selliseid sõnu nagu ’Jumal’. Mateen ei hüüdnud ju oma kaasmaalasi tappes inglise keeles ’Jumal on ülim!’. Ta hüüdis araabia keeles ’Allahu Akbar’. Mõte teha sellest tõlge on täiesti absurdne,“ ütles intervjuus Fox News kanalile terrorismivastase võitluse ekspert Sebastian Gorka. Lisaks on nn täielik stenogramm vaid umbes ühe minuti pikkune, samas kui kõne ise kestis ligi 28 minutit.

Allikas:  Townhall/tõlkinud Triin van Doorslaer