Päästeoperatsioonid Vahemerel: ohtralt seaduserikkumisi, otsest inimkaubandust ja …laipu

Lifeline laadung on ju vaja kuskile maha laadida…

Huvitav, mida mõtlevad ennast inimõiguslasteks pidavate Euroopa vabaühenduste liikmed, kuuldes, et viletsatel alustel nende suunas seilanud põgenikud ulbivad surnutena lainetes?

Liibüa rannavalve teatel läks riigi lääneranniku lähistel põhja migrante vedanud alus ning esialgsetel andmetel võis uppuda umbes 100 inimest. Rannavalve laev päästis Vahemerelt pealinnast Tripolist idas 14 merehädalist, lisas rannavalve ametnik Reutersile.

Samuti pidas Liibüa rannavalve kinni veel kaks laeva Euroopasse suunduvate migrantidega. Ka need laevad viibisid merel Tripolist idas, vahendab ERR.

Tavaliselt on Euroopasse suunduvad laevad ja paadid halvas seisukorras ning elukutselise meeskonnata, mis toob kaasa rohkelt õnnetusi. Osa neist alustest jõuab ka rahvusvahelistesse vetesse, kus migrandid ja neid juhendavad inimsmugeldajad loodavad, et inimesed päästetakse merelt ning toimetatakse kuhugi Euroopa sadamasse.

Üha rohkem on aga juhtumeid, kus Euroopa Liidu poolt toetatud Liibüa rannavalvel on õnnestunud Euroopasse suunduvaid migrandilaevu tõkestada. Samas on mõned inimõigusorganisatsioonid EL-i koostööd Liibüa rannavalvega teravalt kritiseerinud ja märkinud, et tegu on korrumpeerunud ja inimõigusi rikkuva osapoolega – huvitav, miks nad siis ise inimkaubitsejatega koos töötavad? Väidetavalt toimub päästelaevade ja inimkaubitsejate vahel otseside, kus lepitakse kokku, millal ja kus “kaup” üle antakse ja kas Liibüa rannavalve pole segama tulemas.

Hiljuti sai Lifeline inimveolaev süüdistuse selles, et päästeoperatsiooni ajal olid sellel transponderid välja lülitatud, vältimaks juhiste saamist Itaalia piirivalvelt, mis võinuks tähendada nõuet migrandid liibüalastele üle anda või nad ise Aafrikasse tagasi viia. Kogu vabaühenduste tegevus on segu pseudoinimlikkusest ja seaduserikkumistest.

Kommentaarid