Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paavst Franciscus sarjas rändevastast Ungarit Viini lahingu aastapäeval

13.09.2021
Tõeline ristisõdija ja variser.
© Scanpix

Pühapäeval, 12 septembril, viibis vasakliberaalsete vaadetega paavst Franciscus migratsioonivastases ja kristlik-judaistlikku kultuuriruumi kaitsvas Ungaris, kusjuures visiidil ilmesid huvitavad kokkusattumused.

Paavst Franciscus kutsus pärast kohtumist Ungari peaministri Viktor Orbániga Budapestis toimunud välimissal olema rändekriisis “avatud” ja “teistega arvestavad”. Ta hoiatas pühapäeval pöördumises usujuhtidele antisemitismi ohu eest Euroopas ja mujal.

Paavsti kõned kõlasid huvitaval päeval: 335 aastat tagasi ehk 12. septembril 1683 peatasid katoliiklaste väed Poola kuninga Jan III Sobieski juhtimisel moslemite pealetungi Euroopale, purustades Viini all mitu kuud linna piiranud ja selle alistamise veerel seisnud türklaste väed.

Seega käis paavst jutlustamas moslemimigrantide vaba rännet Euroopasse, seda riigis, mis seisab sellelel rändele vastu, ja päeval, mil tähistati eelmise rünnaku nurjamist. Ka jutt antisemitismist kõlas Iisraeliga häid suhteid hoidvas Ungaris, samas kui terve Lääne-Euroopa kõmas Hamasi viimase sõja ajal juudiriigi-vastasest hoiakust.

1683. aastal oli katoliku kirik Osmanite toodava islami vastu, täna on ta selle poolt. Türgi invasiooni all rängalt kannatanud Ungari ja Poola aga hoiavad kõrgel Jan III Sobieski kuninglikku lippu.