Pagulaslembuse krõbe hind: Soome palkab juurde sadakond uut kaitsepolitseinikku

Maailm,
Tornio pagulaskeskus Soomes
©Sander Ilvest/Postimees

Soome kaitsepolitsei Supo palkab lähiajal seoses suurenenud terroriohuga juurde 100 uut töötajat ehk neid tuleb kokku viiendiku võrra rohkem.

Supo poolt jälgitavate islamistide hulk on kasvanud 370 kahtlustatavani, vahendab eestinen.fi Supo juhi Antti Pelttari Yle-le öeldud sõnu. Pelttari jutu järgi on Soome turvalisuse olukord viimase paarikümne aastaga muutunud kiiremini kui kunagi varem ajaloos.

Ohuhinnangut tõsteti Soomes viimati läinud aasta augustikuus. Siis tõdeti, et oht on Soomes suurem kui kunagi varem. Soome jõudis selleni hiljem kui ülejäänud Põhjamaad, ent nüüd on ka meie põhjanaaber samas olukorras.

Rootsi kaitsepolitsei Säpo jälgimisel on ligi 3000 inimest, kellest 2000 omab kontakte islamistidega. Soomes jälgitakse kokku 370 inimest. Supo hinnangul jälgitavate isikute arv pidevalt kasvab, nii nagu see on juhtunud Rootsis. Seal on Säpo jälgitavate isikute arv kasvanud kiiresti paarist sajast mitme tuhandeni.

Jälgitavatel isikutel on kontaktid terroriorganisatsioonidega, pelgast „sümpaatiast” väidetavalt kedagi jälgima ei hakata. Supo hinnangul on Soome naasnud paarkümmend Süürias sõdinud inimest. Lahingutes hukkus 12-16 inimest.

Praegu on Soomes käsil julgeolekualase seadusandluse muutmine, mis tõstab Supo töötajate arvu viiesajani. Sellega on Supo rahvusvahelises arvestuses väike tegija. Rootsis on Säpo palgal 1500 inimest ja töötajate arv kasvab igal aastal paarisaja võrra.

Eestil tasub selle uudise juures tähele panna konstanteeringut, et Soome jõudis terrorismiohu praegusele tasemele teistest Põhjamaadest hiljem, kuid nüüd on see kohal. Seega pole küsimus enam selles, kas terroriohu taseme esmakordne kergitamine ka Eestisse jõuab, vaid selles, millal see juhtub.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused