Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paljukirutud Ungari piiritarast on seitse aastat hiljem saanud eeskuju kogu Euroopale

13.05.2022
Poolakad tutvuvad Ungari piiritaraga.
© Scanpix

2015. aasta migratsioonikriisi ajal mõistis kogu Euroopa piirimüüri ehitamise eest hukka Ungarit ja Viktor Orbanit, ent ajad on muutunud. Seitse aastat hiljem kirjutab Prantsusmaa ajakiri Complément d’Enquête, et Orbani kindlameelne migratsioonivastane poliitika kujunes eeskujuks mitmetele teistele riikidele. Paari viimase aasta jooksul on Euroopas ehitatud piiritarasid 1200 km pikkuses.

Ungari piir Serbiaga on üks kõige enam jälgitavaid piirkondi Euroopas. Kahe riigi vaheline piirimüür on 175 km pikkune ja 3,5 meetri kõrgune. 2015. aastal tekitas selle ehitamine Euroopa liberaalses leeris tõelist raevu. „Ungari on osake Euroopast. Euroopal on väärtused ja me ei austa neid väärtusi sellise tara ehitamisega, nagu me teeks loomade puhul,“ teatas Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius, võrreldes piirimüüri ühtlasi ka Berliini müüriga.

Nüüdseks on olukord mitmeski mõttes muutunud. Illegaalset migratsiooni piiravat tara nimetatakse nüüd efektiivseks ja mitmed riigid on avalikult teatanud, et soovivad Ungarile sarnast piiritara ka oma riigipiirile. Kreeka ja Bulgaaria on tugevdanud oma piirimüüre, samas kui Leedu, Austria ja Sloveenia on ehitanud uued tarad. Viimase näitena võiks nimetada paar kuud tagasi püsti pandud tara Poola-Valgevene piiril. Isegi mõned Euroopa Liidu poliitikud on teinud siin kannapöörde, näiteks on Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei fraktsiooni juht Manfred Weber toetanud Poola piirimüüri ehitamist.

Möödunud aastal avaldas ka Taani siseminister Ungari piiritarale toetust. „Oli viga kritiseerida Ungari peaministrit Viktor Orbanit okastraattara ehitamise eest 2015. aastal,“ ütles Mattias Tesfaye Brüsselis. „Nagu me kõik teame kritiseeris enamik Euroopa liidreid karmilt tara ehitamist lõunapiirile, kuid praeguseks tunnistab üha rohkem inimesi, et Ungari peaministril oli migratsioonidebatis õigus.“

Ungarlased on vahepeal oma piirimüüri lausa kahekordseks ehitanud, s.t Ungari poolele ehitati veel teinegi tara. Uus ehitis on varustatud liikumisandurite, kaamerate ja okastraadiga, mida ei ole võimalik tangidega katki lõigata. Kahe tara vahele ehitati tee piirivalvepatrullide jaoks.

Allikas: Remix News