Paranoia süveneb: Briti UKTV eemaldas Fawlty Towersi episoodi väidetava rassismi tõttu

Maailm,
©Scanpix
Briti koomik John Cleese mängis hotelliomanik Basil Fawltyt.

Maailma kultuuripärand hakkab üha enam kannatama poliitkorrektsuse ja nüri ajupestuse tagajärjel, kus kultuurimarksism hävitab kõik neile vastumeelse.

Briti komöödiasarja Fawlty Towers üks meeldejäävamaid episoode võeti Briti UKTV voogedastusteenusest väidetavalt selles esineva rassistliku jutu tõttu maha.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

BBC-le kuuluv UKTV kinnitas reedel, et võtab ajutiselt maha 1975. aastast pärineva Fawlty Towersi episoodi “The Germans” (“Sakslased”). Otsuse taga on laialdased rassismivastased meeleavaldused, millekäigus on muuhulgas nõutud orjakaubitsejate ja teiste imperalismi ning rassismiga seotud ajalooliste tegelaste monumentide likvideerimist.

Kõnealuses episoodis on näha hotelliomanik Basil Fawltyt ehmunult tagasi hüppamas, kui talle läheneb haiglas – kus tema kaasa Sybil on sissekasvanud varbaküüne tõttu operatsioonil – mustanahaline mees. Basil rahuneb, kui selgub, et mees on arst.

Fawlty, keda mängib Monty Pythonist tuntud John Cleese, teeb hiljem peapõrutuse all kannatades hotelli tulnud saksa turistide ees ka Preisi marssi.

Suuremat pahameelt põhjustab aga hoopis stseen, kus hotelli pikaaegne elanik, vanaätist major, Lääne-India ja India kriketimeeskondadest rääkides sügavalt rassistliku kõnepruuki kasutab.

“Antud episood sisaldab rassistlikke solvanguid, seega võtame me selle ülevaatamiseks maha,” ütles UKTV pressiesindaja. “Me vaatame vanemat sisu regulaarselt üle, tagamaks, et see vastab publiku ootustele, ja oleme eriti teadlikud käibelt läinud kõnepruugi mõjust.”

Pressiesindaja sõnul tahab firma võimaluste kaalumiseks aega võtta. Platvormil on teisigi sarju mille külge on poogitud kas hoiatusi või mille sisu on kärbitud.

Episood on endiselt kättesaadav Netflixis ja pooleldi BBC-le kuuluvas Britboxis, kus sellele pole lisatud hoiatusi ega tehtud kärpeid.

Cleese kritiseeris otsust ja ütles, et need, kes ei näe seda episoodi rassismi kriitikana, on lollid.

Major oli vana fossiil aastakümnete tagusest ajast ja sari heitis tema tagurlike vaadete üle nalja, ütles Cleese Austraalia ajalehele The Age. (AP-BNS-UU)

3 commentsOn Paranoia süveneb: Briti UKTV eemaldas Fawlty Towersi episoodi väidetava rassismi tõttu

  • Avatar

    Cleese on vana fossiil aastakümnete tagusest ajast ja miks mitte heita tema tagurlike vaadete üle nalja.

  • Avatar

    Eesmärk on muuta maailm primitiivseks, et inimesed ei suudaks enam lugeda ridade vahelt. Asju tuleb pähe taguda ja kõik ajalooetapid tuleb panna joonlauale ning mööta millimeetritäpsusega ühesuuruseks. Kuna vanem generatisoon kaob eest ära, siis noorematel puudub ajalooline mälu, mistõttu neil pole võrdlusmomenti erinevate ajalooetappide vahel. Jah Teine maailmasõdagi on paljude jaoks juba kauge ning koolis õpetatakse neid lahinguid mõttetult detailselt. Millal aga leitakse inimesed, kes suudavad adekvaatselt hinnata seda, mis olid nõukogude korra negatiivsed ja positiivsed mõjud Eesti ühiskonnale. Kui keegi ütleb, et positiivseid polnud, siis on ta lammas. Kas “puutumatud” põlvkonnad suudavad näha nõukogude aja sisse või on nad ära tinistatud ja nurgad maha kraabitud. Mis vahe on ukrainlasel kes tuli vene ajal ja praegu, mis vahe on fosforiidil, mida (ei)kaevandatud vene ajal ja mida hakatakse kohe kindlasti kaevandama lähitulevikus. Mis vahe on Fawlty Towersil ja Operatsioon Õ-l või Kitsal Kingal. Ei mingit vahet, kuna huumor oli peen ning rammus ja eelkõige just ridade vahel. Iseseisvas Eestis pole ükski huumorisaade nende tasemele jõudnud ja ka ei jõua, sest pole neutraalseid ning maha müümata tegijaid. Fawlty Towers on minu superlemmik, sest selle huumor on aus ning tegelased päris inimesed.

  • Avatar

    Aga äkki on “Gilgamešis” või Henriku “Liivimaa kroonikas” ka midagi rassistlikku? Ajakohastada!

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused