Pariisis algas Charlie Hebdo rünnaku kaasosaliste kohtuistung, moslemid on taas solvunud

Maailm,
©EPA/Scanpix
Charlie Hebdo ründajate kohtuistungi eel.

Toimub kohtuistung terroristide üle, väljaanne avaldab uuest pilapildid prohvet Muhamedist, moslemid vihastavad taas – nii võib kirjeldada sündmusi Charlie Hebdo ümber.

Pariisis algas kolmapäeval kohtuistung 14 inimese üle, keda süüdistatakse džihadistide aitamises 2015. aasta rünnakus Prantsuse nädalalehele Charlie Hebdo ja juudi toidupoele, milles hukkus 17 inimest.

Kohtusse ilmuvad ainult 11 kahtlusalust, kuivõrd kolm ülejäänut põgenesid loetud päevad enne rünnakuid Süüriasse ja Iraaki, äärmusrühmituse Islamiriik toonastele aladele.

2015. aasta 7. jaanuaril toimunud Charie Hebdo ja toidupoe veresaun vallandas rea Prantsusmaa pinnal toimunud džihadistlikke rünnakuid. Nende seas niinimetatud “üksikute huntide” rünnakud, mida sooritavad Islamiriigi rühmituselt inspiratsiooni saanud isikud ning mille tulemusel on hukkunud üle 250 inimese.

Ehkki politsei tappis kolm ründajat, tõrjuvad prokurörid etteheiteid, et kohtuistungil keskendutakse vaid vähetähtsatele abilistele, keda kahtlustatakse relvade hankimises või korraldusliku toe pakkumises.

“See puudutab isikuid, kes olid seotud logistikaga, sündmuste ettevalmistusega, või pakkusid rahastamist, relvi, eluaset,” lausus riiklik terrorismivastane prokurör Jean-Francois Ricard esmaspäeval raadiojaamale France Info.

“See kõik on terroristliku operatsiooni puhul elutähtis,” lausus ta, lisades, et 17 ohvri sugulased ja teised annavad kohtuistungil tunnistusi.

Charlie Hebdo mälestab sündmust, avaldades uuesti paljudes Araabia riikides proteste tekitanud prohvet Muhamedi karikatuurid, mis väidetavalt tapjaid tegudele ajendasid.

“Me ei alistu kunagi. Me ei anna kunagi alla,” kirjutas peatoimetaja Laurent “Riss” Sourisseau kolmapäeval avaldatud juhtkirjas.

Karikatuuride avaldamine pälvis taas hukkamõistu Pakistani välisministeeriumilt, kes teatas, et otsus need uuesti trükkida on “sügavalt solvav”.

“Sellist meelega tehtud tegu, mis solvab miljardite moslemite tundeid, pole võimalik õigustada,” teatas ministeerium.

Ent Prantsuse president Emmanuel Macron kaitses “pühaduseteotuse vabadust”, avaldades samal ajal austust rünnaku ohvritele.

Kaksteist inimest, sealhulgas mõned Prantsuse kuulsaimad karikaturistid, lasti maha 7. jaanuaril 2015. aastal, kui vennad Said ja Cherif Kouachi Pariisis asuva ajakirja toimetusse tungisid.

Päev hiljem tappis Amedy Coulibaly, kes oli Cherif Kouachiga vanglas lähedaseks saanud, Pariisi lähistel Montrouge’is toimunud liikluskontrolli käigus 27-aastase politseiniku Clarissa Jean-Philippe’i.

9. jaanuaril tappis Coulibaly Pariisi Hyper Cacheri toidupoes pantvangide võtmise käigus neli meest, kõik juudid. Ta salvestas video, öeldes, et kolm rünnakut olid koordineeritud ning ellu viidud rühmituse Islamiriik nimel.

Coulibaly tapeti politsei kaubanduskeskusse sisenemise käigus. Kouachi vennad tapeti samal ajal toimunud politseioperatsiooni käigus Pariisi lähistel Dammartin-en-Goële’is asuvas trükikojas, kuhu nad end peitnud olid.

Kohtuistung pidi esialgu toimuma kevadel, kuid lükkus koroonaviiruse tõttu edasi.

Arvestades istungi ajaloolist tähtsust, filmitakse seda Prantsuse ametlike arhiivide tarvis. Tegu on esmakordse terrorismi kohtuistungi salvestusega. Kohus peaks kestma kuni 10. novembrini. (AFP-BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused