Paul Oja: argielu segajad on Helsingis jälle liikvel

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Kliimaekstremistid Helsingis.

Suurbritannias asutati 2018. aasta mais liikumine Extinction Rebellion (lühend XR). Extinction tähendab sõnaraamatu järgi hääbumist või väljasuremist, nii et nime järgi otsustades on tegemist hääbumismässajatega.

Soome jõudis liikumine üsna kiiresti, Elokapina nime all alustati tegevust juba novembris 2018. Elokapina kodulehekülg teatab, et nende eesmärgiks on „luua massiliikumine, mis oma tegevusega suudab tavalist argielu nii palju häirida, et kliima- ja keskkonnakriis kellelgi märkamata ei jää“.

Elo tähendab soome keeles nii elu ja erksust kui ka lõikusküpset vilja. Kapina on teadagi mäss. Kuidas seda punti eesti keeles korrektselt ja tabavalt nimetada, selle jätan siinkohal lugejatele nuputada. Ise kutsun neid käesolevas kirjatükis elusegajateks, mis nende endi deklareeritud eesmärkidega hästi kokku läheb.

Elusegajate konkreetne taktika seisneb selles, et keset elava liiklusega tänavat võtab terve seltskond sõiduteel istet või viskab pikali. Liiklus on blokeeritud ja normaalset argielu häirib see muidugi tublisti.

Eelmine selline uudiskünnise ületanud aktsioon võeti ette umbes täpselt aasta tagasi, 3. oktoobril 2020. Politseil oli tükk tegemist, et meeleavaldajaid nurgalt ära tassida. Paar sutsu tuli isegi pisargaasi lasta. Mõned vasakpoolsed intellektuaalid olid kohe tagajalgadel, et nii ikka poleks tohtinud teha.

Sedapuhku on elusegajatel auahnemad kavatsused. Iltalehti teatab, et kolmapäeval, 29. septembril kell 18 panid nad liikluse seisma Mannerheimi teel Eduskunna hoone ees. Plaanis oli blokaadi jätkata 24/7 kümne ööpäeva jooksul. Nõuti, et valitsus kuulutaks viivitamatult välja kliima ja elukeskkonna hädaolukorra.

Politseile olid elusegajad oma plaanidest ette teatanud. Politsei oli meeleavalduse kohaks pakkunud Kodanike väljakut (Kansalaistori), kus sedalaadi aktsioone tavaliselt läbi viiakse. Elusegajatele see ei sobinud – kelle elu nad seal oma demonstratsiooniga segaksid?

Politsei oli Eduskunna ees kohal. Elusegajad keeldusid läbirääkimistest politseiga. Kui politsei selle peale lihtsalt neil sõiduteelt lahkuda käskis, kõndis osa demonstrante omal jalal minema, kangekaelsemad tuli aga politseinikel kinni pidada ja bussi kanda. Ühtekokku pidas politsei kinni 141 elusegajat.

Eduskunnas on opositsiooniparteid Põlissoomlased ja Koonderakond nõudnud siseministrilt, roheliste esimehelt Maria Ohisalolt elusegajate liikumise hukkamõistmist ja elu segamise keelamist. Ohisalo on seletanud, et Soomes on tööjaotus ja sellised asjad kuuluvad politsei, mitte ministri tegevusvaldkonda. „Meil pole vaja minna sadu kilomeetreid siit lõuna poole, kui on näha, mis juhtub, kui minister hakkab ametiisikute osas operatiivtegevust juhtima,“ ütles minister Ohisalo oma vastuses.

Portaal Yle Uutiset teatab, et meeleavaldust tahetakse ühel või teisel moel jätkata juba järgmisel päeval kell 12. Kinnipeetud sõiduteel vedelejadki on enamasti politseist lahti lastud. Elusegajatega on lubanud ühineda ka gretinistid ehk Friday for Future igareedesed popitegijad.

Meeleavaldajatega oli vestlema tulnud ka välisminister, roheliste pikaaegne esimees Pekka Haavisto. „Noorte mure kliima pärast on täna täiesti ehtne. /…/ Minu arvates tuleb nende sõnumit tähelepanelikult kuulda võtta.“

Siinkirjutaja meelest oleks ime, kui ajal, mil kõikides võimalikes kanalites kostab ahastushüüdeid kliima soojenemisest ja atmosfääri süsihappegaasisisaldusest, nii et kõrvus kumiseb ja silme ees hakkab virvendama, ei oleks erksad ja kergesti mõjutatavad noored tõsimeeli mures maakera saatuse pärast, millele igasugused gretad nüüd-nüüd lõppu kuulutavad. Miskipärast ei tõtta aga keegi võtma vastutust laste enesetappude eest, mille graafikud jõudsalt ülespidi ronivad.

Yle Uutiset annab sõna ka elusegajate kõneisikule. Lauri Autere jagab Soome valitsusele korraldusi: „Valitsusel tuleb välja kuulutada kliima ja elukeskkonna hädaolukord Soomes. Valitsus peab teatama, et kriisi tõsidust on mõistetud, ning Soome kliimameetmeid ja heitgaaside vähendamist tuleb kiirendada.“

Elu segamine Helsingis jätkub.”

Paul Oja, Uued Uudised Soomest

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused