Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paul Oja: Suomen Kuvalehti jõulujutlus Poola teemadel

-
30.12.2021
Paul Oja on EKRE Soome osakonna liige ja Uute Uudiste kaasautor.
© UU

Suomen Kuvalehti on kord nädalas ilmuv ajakiri, mida üldiselt peetakse Soome kvaliteetajakirjanduse lipulaevaks. Aasta lõpus ilmub tavaliselt topeltmahus kaksiknumber, mis aasta tegemistele n.ö joone alla tõmbab.

Seekordses numbris 51-52, mis ilmus 23. detsembril, on koos piltidega 12 lehekülge pikk lugu Poolast. Pealkiri on „Võitlus vabaduse eest“, autor Silja Lanas Cavada. Cavada on ajakirjanik, kes eesliinile saadetakse, kui on tarvis tugeva ideoloogialaenguga lugu saada, et lugejate mõtlemist ikka ses õiges suunas juhatada. Kord nüpeldab ta Brasiilia konservatiivset presidenti Jair Bolsonarot, kord annab tuld pahale Matteo Salvinile ja Lega-parteile, kes Itaalias paidele sisserändajatele liiga teevad, kord nuriseb populismi esiletõusu üle Euroopas, ja ega EKREgi siis mainimata jää…

Lugu Poolast võtab enda alla ligi 15% kaksiknumbri mahust. Millest progressiivne sulevõitleja soome lugejale seekord pajatab?

13. jaanuaril 2019 pussitas äsja vanglast vabanenud mees surnuks Gdanski linnapea, kes kuulus opositsiooniparteisse Kodanike Platvorm. Cavada kirjutab, et PiS partei (Poola valitsev erakond Õigus ja Õiglus) oli olnud võimul üle kolme aasta. Riiklik ringhääling TVP oli muutunud valitsuse poliitiliseks käepikenduseks, lõhestas rahvast, õhutas vihkamist. Sallijast linnapead Adamowiczit kujutati Poola vaenlasena. Arvatakse, et see vihakõne oli tapjat mõjutanud.

Igas ühiskonnas leidub alati mõni teisitimõtleja, kes valitsusega rahul ei ole. Kadestusväärse põhjalikkusega on Cavada iga oma loo jaoks mõne sellise eksperdi osanud välja tuhnida. Seekord palus ta hinnangut poliitiisele olukorrale riigis filosoof Jacek Koltanilt, liberaal Adamowiczi sõbralt ja koostööpartnerilt. Mees nimetas Poola poliitilist õhkkonda skisofreeniliseks.

Samale asjatundjale esitas Cavada ka küsimuse: „Kuid mis tõstis väga konservatiivse ja populistliku PiS partei 2015. a. võimule?”

Koltan ütleb, et PiS teadis täpselt, mida teha, et võita rahva poolehoid. /…/ Parempopulistlik valitsus hakkas andma peretoetust. Pered hakkasid saama lapsetoetust 500 zlotti kuus ehk 120 – 130 eurot lapse kohta. Poola miinimumpalk on 600 eurot.

„Poolakate meelest niisugune hingelt vasakpoolne ühiskondlik poliitika oli poliitiline revolutsioon.““

Cavada lisab, et Poola asjatundjate arvates on valitsus praegu oma ajaloo pahimas seisus. Selle toetus langeb pidevalt. Viimaste mõõtmiste järgi toetus on umbes 30 protsenti.

Poola ühiskond on sügavalt lõhestunud. Parlamendihoone ees on meeleavaldus abordi poolt. Hoone sees arutatakse rahvaalgatusest sündinud seaduseelnõu, mille kohaselt aborti tuleks käsitleda mõrvana. Kohal on ka vastumeeleavaldajad ning välja on tulnud seksuaal- ja soovähemuste esindajad.

Mainimata ei saa Cavada jätta ka püha Euroliitu.

ELi silmis on Poola muutunud mürgeldajaks, kes kogu aeg liiduga riidu otsib. Poola põhiseaduskohtu otsus rahvusliku põhiseaduse ülimuslikkusest ELi seadusandluse ees põhjustas rohkearvulisi meeleavaldusi. Tänavatel nõutakse ka sekulaarset Poola riiki ja valitsuse tagasiastumist.

Kõige olulisem mõte kogu loos on aga see: „Õigusest teha aborti on saanud poolakate vabadusvõitluse sümbol.“

Kui katsuks võitleva sallija seisukohavõtud normaalsele lugejale arusaadavasse keelde panna.

– Mingi opositsiooniparteile solvunud vanglakuli hakkas pussiga vehkima – süüdi on teadagi valitsev populistlik partei. Ja riiklik ringhääling, mis peaks teadagi kogu oma energia rakendama seadusliku valitsuse mahategemiseks ning selle poliitikale vastutöötamiseks.

– Populistid on nii jultunud, et hakkasid rahva poolehoiu võitmiseks peredele lastetoetusi maksma. Ja kaunis kopsakaid veel, miinimumpalgaga võrreldes. Tasakaalus eelarve teooriast pole nad ilmselt kuulnudki.

– Poola on mürgeldaja, kes kogu aeg Euroliiduga tüli norib. Ei sõnagi sellest, kui jõhkralt EL rahvusriikide õigusi nullida ja nende suveräänsusest üle rullida püüab.

– Poola rahva vabadusvõitluse sümboliks on saanud naiste õigus aborti teha – ehk oma lapsi enne nende sündimist ilma piiranguteta ära tappa.

Sellist sõnumit sisendab Suomen Kuvalehti sallijast reporteri jõulujutlus Soome rahvale. Poola on ju hoiatava näitena nii käepärast võtta.

Paul Oja, Uued Uudised Soomest