Pettunud põhjanaaber Soome saadab kodanikupalga projekti alumisse sahtlisse

Maailm,
- Updated
©UU
Eurotoetused jäävad järgmisel kümnendil Eesti jaoks tuntavalt väiksemaks.

Soome valitsus otsustas mitte pikendada palju rahvusvahelist tähelepanu äratanud kodanikupalga eksperimenti, mis kestab käesoleva aasta lõpuni.

Praegu teenivad 2000 töötut soomlast sotsiaalse eksperimendi raames 560 eurot kuus tingimusteta põhisissetulekut, mis peaks projekti eestvedajate sõnul pakkuma neile majanduslikku turvavõrku ja motiveerima neid seeläbi proovima erinevaid töökohti, suurendades nii tööturu üldist mobiilsust, vahendab eestinen.fi ringhäälingukanalit BBC.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kaheaastane pilootprojekt algas 2017. aasta jaanuaris, kui loosi teel valiti välja 2000 töötut. Soomest sai nii esimene kodanikupalka maksev Euroopa riik. Projekti ühe eestvedaja, professor Olli Kangase sõnul on valitsus aga projekti vastu huvi kaotanud ja ei finantseeri seda enam.

„Ma olen natuke pettunud, et nad ei otsustanud seda laiendada,” möönis Kangas, kellel ei õnnestunud saada täiendavat 40-70 miljonit eurot, et haarata projekti ka grupp töötavaid soomlasi. Nii piirdubki eksperiment ainult 2000 töötu katsealusega. Pilootprojekti tulemused avaldatakse 2019. aasta lõpus.

Selle aasta veebruaris väljastatud OECD uurimisrühma raporti järgi peaks Soome tõstma kodanikupalga ellu viimiseks makse ligemale 30 protsendi võrra. Samuti kasvataks kodanikupalk Soomes sissetulekute ebavõrdust ja tõstaks vaesuspiirist allpool elavate inimeste arvu.

Šveitsi valijad lükkasid 2016. aasta rahvahääletusel ülekaalukalt tagasi ettepaneku kehtestada igale täiskasvanud elanikule kodanikupalk, pidades seda liiga marksistlikuks projektiks.

Eestis algatas kultuuriministeerium 2015. aastal kolmeaastase kunstniku- ja kirjanikupalga pilootprojekti, mis hetkel on pikendatud 2020. aastani ja millega kaasnevad ka haigus- ja pensionikindlustus.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused