Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Pidevalt sõdiv Aafrika nõuab raha kliimapöördeks

-
10.09.2022
Sõda Etioopias Tigrays.
© Scanpix

Suures osas Aafrikast sõditakse aastakümneid, mis tähendab lagunevaid niisutussüsteeme ja ebatootlikku põllumajandust, kuid käed on abi jaoks pikalt ees.

Kahekümne nelja Aafrika riigi liidrid kutsusid reedel rikkaid riike täitma oma abilubadused, et kontinent saaks kohaneda kliimamuutusega.

Üleskutse esitati Egiptuses Kairos korraldatud kolmepäevase kohtumise lõpus. Varem sel nädalal kritiseerisid Aafrika riigid arenenud tööstusriike, et nende liidrid ei tulnud Hollandis Rotterdamis korraldatud kohtumisele, kus käsitleti Aafrika riikide kohanemist kliimamuutuse tagajärgedega.

ÜRO endine peasekretär Ban Ki-moon märkis sel nädalal, et Aafrika riigid paiskavad õhku ainult umbes kolm protsenti kogu maailma CO2 heitkogustest. Samas on aga kontinendi riigid nende seas, keda kliimamuutus enim mõjutab, seda eriti üha rängemate põudade ja tulvadega.

Ban Ki-moon unustab lisada ebastabiilsuse praktiliselt kõigis Aafrika riikides – pidevalt kriisides ühiskonnas ei saagi tekkida võimalust ise hakkama saada. On olnud aegu, mil Aafrika on teistele vilja vedanud, nüüd aga sõltub manner sõdiva Ukraina viljaabist.

Viimasedki BNS-i uudiseid näitavad, kuidas Aafrikas “kliimamuutused” tekivad.

Etioopia Tigray mässulised tegid ettepaneku leppida kokku tingimustega vaherahus riigi rahutus põhjaosas, ütles rühmituse kõneisik reedel, kui viimased lahingud sundisid peatama abisaadetiste liikumise sõjategevusest räsitud Tigray osariiki.

Mosambiigis sai surma Itaalia nunn, kelle misjonikeskust ründasid “terroristid”, kes panid põlema ka kiriku, teatas kolmapäeval nunnaordu. Misjonikeskuses oli kümneid inimesi, kes olid põgenenud oma kodudest 2017. aastal alanud pühasõdalaste ülestõusu eest gaasirikkas Cabo Delgado piirkonnas.