Põhjanaabrite tõdemus: sündivuse languse taga on kehvas majandusseisus noored mehed

Maailm,
- Updated
Töömehed
©Erik Prozes/Postimees
Töömehed

Soomes on tehtud jahmatav avastus, et sündide arv pole üldse seotud naistega, nagu varem arvati: sündimus sõltub hoopis noorte meeste hõivatusest.

Sündimus on põhjanaabrite juures kiiresti langenud koos noorte, 25-34-aastaste meeste hõivatuse langusega. Need on parimas pere loomise eas mehed, kelle hõivatus on viimastel aastatel käinud käsikäes sündimusega.

Noorte meeste vahe samaealiste naistega on Soome kärisenud viimastel aastatel väga suureks. Peamine põhjus on meeste madalam haridus, mis põhjustab madalamat tööhõivet ja sealtkaudu madalamaid sissetulekuid. Noored naised seevastu tulevad toime üha paremini. Samas vanuses noorte naiste hulgas on palju rohkem kõrgemalt harituid kui lihtsalt põhikooli haridusega. Selles vanuses noorte meeste puhul on olukord vastupidine.

Statistikaameti andmetel on 25-34-aastaste meeste hulgas väikese sissetulekuga üle 18 protsendi, samas vanuses naiste hulgas on see protsent alla 10. Noored mehed ja naised elavad Soomes nagu eri maailmas: naised käivad ülikoolis, mehed teevad midagi muud, sageli nad isegi ei kohtu.

Madalapalgaliste osakaal on noorte meeste hulgas 2000. aastatel kolmekordistunud. Naiste hulgas on madalapalgaliste arv languses. Noorte meeste kiiresti kehvenenud olukorda peetakse Soomes nüüd üheks peamiseks sündimuse languse põhjuseks. Suur hulk soomlasi lülitub välja selles eas, kui peaks hakkama peret looma.

Seda on näha ka rahvastikuliidu perebaromeetri tulemustest. Töötud, vähese hariduse ja madala sissetulekuga inimesed mõjutavad pere suurust. See ei pruugigi olla elustiili küsimus, vaid teatud viis leppida olukorraga, kus lapse sünd muudab olukorra halvemaks.

Jutud sellest, et noored on mugavad ja ei taha lapsi, pole päris paikapidavad. Tegelik ja palju murettekitavam põhjus on väljavaadete puudumine. Idee sünnitada rahvuse päästmiseks on üllas, aga poliitikutel on väga raske isamaalisuse argumendiga mõjutada laste sündi. Sellega vihastati välja noored naised.

Poliitikute tüüpvastus sündimuse ja perepoliitika osas on lapsetoetuste ja lapsepuhkuste parandamine. Soomes pole neist asjadest aga suuremat tolku olnud. Teine tüüpvastus on immigratsioon ehk inimeste sissetoomine välismaalt, see aga paljudele ei meeldi.

Nüüd välja toodud sündimuse seos noorte meeste olukorraga paneb poliitikuid asjadele teistmoodi mõtlema. Praegu pole veel selge, kas koolikohustuse pikendamine kuni keskhariduseni aitaks sündimust tõsta. Siiski võib see olla lahendus, kui arvestada, et madal haridus ja sellega seotud väike sissetulek on peamine madala sündimuse põhjus.

Allikad: Helsingin Sanomat, eestinen.fi

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused