Poliitkorrektsuse aeg filmikunstis – klassikaks saanud tegelased muutuvad aafriklasteks või omasooiharateks

Maailm,
©AFP/Scanpix
Uus 007 ehk Lashana Lynch (vasakul) filmi “Captain Marvel” esitlusel.

Filmikunstis on jõutud sinnamaani, et selles praeguses liberaalses ajastus muutub isegi igihaljas James Bondi tegelaskuju ja Ian Fleming keerab vist hauas külge.

Kui Daniel Craig teatas, et loobub edaspidi Bondi-filmides osalemisest, siis spekuleeriti, et järgmine Bond võib olla naine või tumedanahaline. Nüüd on selgunud, et tulevane Bond on mõlemat.

Järgmises Bondi-filmis mängib agenti 007 tumedanahaline 31-aastane Briti näitleja Lashana Lynch. Ta ei mängi päris Bondi, vaid uut tegelast, kes võtab üle koodnime 007.

Lugu algab nii, et Bond veedab Jamaikal oma pensionipõlve ning M helistab Bondile ja palub teda tagasi tulla. Järgmisel hetkel kutsub M sisse agendi 007 ja üle ukseläve astub Lashana Lynch, vahendab eestinen.fi väljaannet Daily Mail.

Uue Bondi-filmi stsenaristiks võeti feministina tuntud Phoebe Waller-Bridge. Uues filmis koheldakse naisi hoopis teisel moel – mustanahaline naine ei lase nimelt ennast ära võrgutada.

See pole sugugi esmane soov klassikat poliitkorrektseks muuta – ka tuntud Potteri-kirjanik J. K. Rowling üritab igati oma maailmakuulsaks saanud teost ümber kirjutada. Nimelt on ta väitnud, et üks keskseid tegelasi, Sigatüüka kooli direktor Albus Dumbledore on gei ja Hermionet olevat ta mõelnud mustanahalisena.

Potteri-lugude austajad aga sellega kaasa ei lähe, kuigi eeldatavasti keegi neist pole ei homofoob ega rassist – fännifoorumites öeldaks lihtsalt, et kirjanikul pole õigust tagantjärele muudatusi teha ja tegelaste armsaks saanud identiteeti rikkuda. Filmides ei näita miski, et Dumbledore oleks omasooihar ja Hermione on kõigi silme ees just sellisena, nagu Emma Watson teda välja mänginud on.

Olgu ära märgitud, et filmis on võlurikooli õpilastest paljud mustanahalised ja üks pahategelase Draco Malfoy valgetest kambajõmmidest muutub filmi viimastes osades mustaks. Rowling jõudis siiski ka nii kaugele, et ta suutis paika panna, kes tema väljamõeldud kooli õpilastest on juudid.

Filminduses on poliitkorrektsus jõudnud ka absurdini. Nimelt protesteeris üks Briti mustanahaliste organisatsioon selle vastu, et vändatavas seriaalis polevat neegritest tegelasi – neil tuli siiski kibe pill alla neelata, sest filmi loojate selgitust mööda on tegu ajaloolise filmiga ja varasel keskajal polnud Euroopas lihtsalt musti. Küll aga on Hollywoodi Põhjala legendide põhjal vändatud filmides aaside ehk Skandinaavia jumalate seas mustanahalisi.

Praeguste tendentside jätkudes pole ime, kui ka Julius Caesar või Napoleon järsku aafriklasteks osutuvad või Don Juan ja Casanova võrgutasid tegelikult mehi. Selles osas on multikultuurne Soome juba esirinnas – nemad on Mannerheimi korra juba neegriks teinud. Hollywoodis aga on irvhambad juba naernud, et Scarlett O`Harat ilmselt neegritariks muuta ei õnnestuks.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused