Põlvitamast keeldunud Poola jalgpallurid said avalikkuse tunnustuse osaliseks

Maailm,
Poola jalgpallurid Wembley staadionil. (Foto: Scanpix)

Poola jalgpallimeeskond ei olnud nõus langema enne jalgpallimatši Inglismaaga ühele põlvele Black Lives Matter liikumise toetuseks; žest, mis on saanud spordimaailmas juba tavaks. Selle asemel osutasid poolakad särgivarrukal olevale sildile „Respect“ (ingl k: austus).

Inglise Premier League’is on BLM-i toetuseks enne mängu ühele põlvele langemine tavapärane praktika. Jalgpallurite sõnul teevad nad seda oma rassismivastase meelsuse avaldamiseks ja solidaarsuse väljendamiseks BLM-iga. Teatavasti nimetab BLM [mustad elud loevad] ent rassismivastaseks organisatsiooniks, samas on liikumist süüdistatud vägivaldsete mässude organiseerimises ja isegi tapmistes.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Enne Poola–Inglismaa 2022. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste kvalifikatsioonimängu Wembley staadionil Londonis käis sotsiaalmeedias elav arutelu, kas Poola rahvusmeeskond kavatseb BLM-i toetuseks põlvitada või mitte. Poolakad ei allunud siiski survele ja keeldusid põlvitamast. Selle asemel osutasid nad (sarnaselt tšehhi mängijatele matšis Walesiga) särgivarrukal olevale sildile „Respect“.

Loomulikult järgnes Poola mängijate otsusele torm sotsiaalmeedias, kus aga suur osa kommentaare olid poolakaid toetavad. Poola ametiühingu Solidaarsus esindaja Mariusz Kałużny kirjutas: „Nad ei põlvitanud. Praeguses hullumeelses maailmas on siiski veel neid, kel on säilinud kaine mõistus. Olen uhke, et olen poolakas!“

Poola rahvusringhäälingu TVP spordikanal rõhutas Poola jalgpallurite žesti olulisust, öeldes, et see viitab poolakate austusele kõigi ausa mängu reeglite vastu. Ka Poola jalgpalliliit (PZPN) tegi sellekohase ametliku avalduse, milles rõhutati, et Poola meeskond käitus neutraalselt ja apoliitiliselt ning et Poola mängijad vastustavad igasuguseid rassismi ja sallimatuse ilminguid.

Enne mängu soovitas legendaarne Poola jalgpallur ja PZPN-i juht Zbigniew Boniek tungivalt poolakatel ühele põlvele mitte langeda. „Olen täielikult igasuguste selliste žestide vastu. Tegemist on ilmselge populismiga, mida ei tehta mingil päris põhjusel. Jalgpallurid põlvitavad vahel, aga kui mõnelt küsida, miks seda tehakse, siis ei osata sellele isegi vastata,“ ütles Boniek.

Ka Poola valitsus on varasemalt BLM-i vastu sõna võtnud. Peaminister Mateusz Morawiecki ütles möödunud aastal, et Poolale ja Ungarile on traditsiooniliste väärtuste kaitsmine BLM-i vägivallatsemise taustal veelgi tähtsam. „Kui USA-s ja mõnel pool Euroopas hävitatakse ajaloolisi monumente, siis tahame meie pakkuda sellele hävitustööle vastukaaluks positiivset programmi. [—] Me peame tagama, et Kesk-Euroopa jääks terve mõistuse ja rahu oaasiks.,“ ütles Morawiecki.

Allikas: RemixNews

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused