Poola endine välisminister: Kui USA tähelepanu nihkub Hiinale, ähvardab Ida-Euroopa riike Venemaa invasiooni oht

Maailm,
- Updated
©Scanpix
MIda rohkem nihkub USA tähelepanu Hiinale, seda suurem on Vene kuritegeliku režiimi kiusatus tulla Ida-Euroopat “vabastama”

Poola endise välisministri Witold Waszczykowski sõnul võib USA esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi Taiwani visiidi tagajärjel nihkuda USA tähelepanu uuesti rohkem Hiinale, mistõttu ähvardab teisi Ida-Euroopa riike Venemaa invasiooni oht.

Juhul kui Pelosi visiit on osake Ameerika Ühendriikide suuremast poliitilisest plaanist, siis on Ida-Euroopa riigid Waszczykowski arvates ohus, kuid esialgu on siiski ebaselge, kas tegu on laiema plaaniga või oli see lihtsalt Pelosi isiklik poliitiline aktsioon. „Kui see reis on osake Taiwani kaitseplaanist, siis võib selles näha julget osakest tervikust, ent me ei saa olla kindlad. Tegemist võib ka olla isikliku initsiatiiviga,“ ütles Waszczykowski, vahendab Remix News.

Waszczykowski arvates tähendaks visiidi laiema plaani osaks olemine seda, et USA pöörab taas oma tähelepanu peamiselt Hiinale. „Enne Ukraina sõja algust olid ameeriklased täiesti kindlad – hoolimata Vene vägede koondumisest –, et peamine konflikt rullub lahti Vaiksel ookeanil Hiinaga,“ sõnas Waszczykowski. Ta spekuleeris, et võib-olla eeldab USA, nagu oleks Venemaa agressioon Ukrainas nüüdseks takerdunud ja et Ukrainasse saadetud relvadest piisab venelaste edukaks peatamiseks, seega võivad ameeriklased pöörata tähelepanu tagasi oma suurimale rivaalile Hiinale.

Waszczykowski nõustus, et selline sündmuste käik võib motiveerida Venemaad ründama mõnda NATO riiki. Tema sõnul põhjustas Venemaa rünnaku Ukraina vastu Putini valearvestus USA võimaliku reaktsiooni osas. „Nähes Ameerika nõrkust, tundsid venelased end tugevana ja ründasid Ukrainat,“ sõnas Waszczykowski.

„Juhul kui Venemaa hakkab arvama, nagu oleks USA pööranud oma tähelepanu teistele regioonidele, Kaug-Idale, siis võib tekkida olukord, mis julgustab Venemaad konflikti eskaleerima mitte ainult Ukrainas, vaid ka teistes riikides. Selleks võib olla Moldova, Kasahstan, Georgia. Medvedev teatas ju hiljuti, et tegemist on tehisriikidega. Või ründab Venemaa Balti riike, mis kunagi kuulusid Vene impeeriumi koosseisu.“

 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused